Merkel, 15 vjet në krye të Gjermanisë: A do t’u rezistojë thirrjeve që të mos tërhiqet?

Askush përveç Helmut Kohlit nuk ka qenë në pushtet në Gjermaninë e pasluftës për kaq shumë kohë: të dielë u bënë 15 vjet qëkur Angela Merkel ka marrë detyrën e kancelares si gruaja e parë.

Merkel synon të qëndrojë në detyrë deri në fund të mandatit tjetër. Pas kësaj, “kancelarja e përjetshme”, siç ka paralajmëruar vetë, tërhiqet nga politika.

Ftesat drejtuar Angela Merkelit për të rishikuar vendimin e saj për t’u tërhequr nga politika u bënë më të forta gjatë pandemisë së koronavirusit, kur Merkel edhe një herë provoi të ishte një politikane pragmatike dhe e vendosur që drejtonte me sukses vendin e saj përmes një krize historike. Pavarësisht nga rritja e infeksioneve të reja javët e fundit, Gjermania është ende ndër vendet më të suksesshme në trajtimin e pandemisë.

Angela Merkel lindi në 1954 në Hamburg si Angela Kasner në familjen e një prifti protestant, i cili e zhvendosi familjen në RDGJ për të ndihmuar që jeta fetare në “vendin e punëtorëve dhe fshatarëve” të mos vdiste plotësisht. Në vitin 1986, pasi qëndrimit studimor në Rusi, Angela mori doktoraturën e saj në fizikë dhe bëri një jetë të qetë si shkencëtare deri në ngjarjet që i paraprinë rënies së Murit të Berlinit.

“Vajza” e Kohlit

Paraqitja e saj në skenën e madhe politike ishte e lidhur ngushtë me bashkimin e Gjermanisë kur, si anëtare e lëvizjes qytetare të Gjermanisë Lindore dhe hyrjen e saj më vonë në Bashkimin Demokristian (CDU), i hapi rrugën karrierës së saj.

Sipas shumëkujt, kjo nuk do të ishte e mundur pa mentorimin e kancelarit të atëhershëm dhe kryetari i CDU-së Helmut Kohl, i cili që nga fillimi hapi rrugën për “Mädchen” (vajzën) e tij, si e quante Kohl anëtaren e sapozgjedhur te tij parlamentit nga provinca e Gjermanisë Lindore.

Kohl është gjithashtu ai që, për habinë e shumë vetave, e emëroi ministren e parë të familjes dhe rinisë në 1990, dhe më vonë ministre të mjedisit. Ngritja brenda partisë u kurorëzua duke marrë përsipër kryesimin e partisë në 2000 dhe duke shkëputur brutalisht lidhjet me ish-mentorin Kohl, i cili e tërhoqi CDU-në në krizën më të thellë në historinë e partisë me një skandal mbi donatorët e fshehtë.

Vështirë në hijen e kancelarit

Merkel mori pushtetin në vend në 2005 pas zgjedhjeve të parakohshme, kur formoi të parën nga katër qeveritë. Gjithçka përcaktohet nga koalicioni: tri me socialdemokratët dhe një me liberalët. Por rezistenca e socialdemokratëve në krijimin e koalicionit të fundit ishte e kuptueshme: të gjitha partitë në koalicion me Bashkimin Demokristian CDU / CSU dhe me Angela Merkelin dominuese në krye qeveritë u thanë në hijen e saj. Sa më shumë që socialdemokratët në qeveritë me Angela Merkelin kanë fituar disa projekte historike si minimali, në fund të gjitha meritat i takojnë Angela Merkelit.

Angela Merkel e ndjeshme, pragmatike dhe modeste, për shumë njerëz duket se është kundërpeshë ideale për meshkujt alfa, si brenda ashtu edhe ndërkombëtarisht. Përmbajtja e saj e hapur në takimet me politikanë si Silvio Berlusconi ose Donald Trump do të hyjë në histori.

Në një moment, revista Winter e quajti atë “Kancelarja e botës së lirë”. Ishte kjo në mes të krizës së refugjatëve të 2015/2016. e cila hoqi shumë nga energjia dhe votat e Merkelit në favor të Alternativës së djathtë për Gjermaninë (AfD).

Vendimtarja “Ne do të kemi sukses!”

Dhe ndërsa disa besojnë se është një vendim i mirë për të hapur kufijtë për mbi një milion refugjatë, shoqëruar me fjalinë historike “Ne do të kemi sukses!”, të tjerët e konsiderojnë këtë si fillimin e fundit të saj dhe një nga vlerësimet e pakta të gabuara në karrierën e saj të shënuar nga vendimet pragmatike. Kot u përpoq kancelarja të bënte deklarata se refugjatët do të ktheheshin në shtëpi pasi të mbaronte lufta. Ky vendim ndau kombin, gjë që është e dukshme edhe sot në protestat kundër masave pandemike, të cilët u infiltruan kryesisht nga të njëjtat forca të djathta që filluan protestat kundër politikës së kancelares për refugjatët.

Vendimi e saj, për shumëkë të papritur, Merkel e mori në ditët dramatike të vjeshtës 2018, kur CDU-ja kaloi katastrofalisht në zgjedhjet në disa provinca federale, dhe AfD-ja, në krahët e pakënaqësisë me politikën e refugjatëve të kancelares, arriti rezultate rekord.

Por, përkundër kësaj, Merkel është ende duke thyer rekorde të popullaritetit dhe shumë do të dëshironin ta shihnin atë në pozitën e kancelares edhe pas zgjedhjeve për Bundestag në vjeshtën e vitit të ardhshëm.

Ngjarja paraprake

​Nesër rikthehet Liga e Kampionëve, këto janë ndeshjet që zhvillohen

Ngjarja e ardhëshme

Familjet shqiptare të fundit në rajon për të paguar borxhet

të fundit nga