Mediumi maqedon paraqet faktet për Kosovën, që e frikësojnë Maqedoninë e Veriut!

Sonte në orën 20.45 do të ndeshen Maqedonia e Veriut dhe Kosova në kuadër të play-off-it të Ligës së Kombeve për Kampionatin Evropian. 

Ndeshja luhet në stadiumin “Todor Proeski” në Shkup.

“Kosova përmes fakteve: Nga fitorja debutuese në vitin 2016, në ndeshjen më të mirë me Anglinë dhe betejën për EURO me Maqedoninë e Veriut”,- shkruan mediumi maqedon “sportmedia”!

“Anëtar i UEFA-s dhe FIFA-s që nga viti 2016, dhe tani ka një shans për të luftuar për një vend në garën më të madhe – Kampionatin Evropian.  

Skuadra e futbollit e Kosovës, sonte kundër Maqedonisë në Arenën Kombëtare në Shkup dhe do të luftojë për një vend në finalen e play-off-it të Ligës së Kombeve që çon në fund të Kampionatin Evropian.

3 qershor 2016: Ndeshja e parë, fitorja e parë

Sapo u anëtarësua në UEFA, Kosova luajti ndeshjen e saj debutuese në skenën evropiane të futbollit më 3 qershor, 4 vjet më parë. E udhëhequr nga Albert Bunjaki, Kosova filloi historinë e saj me një ndeshje miqësore dhe fitore ndaj Ishujve Faroe.
Raundi i parë kualifikues për garën ndërkombëtare ishte i vështirë dhe e ktheu Kosovën në realitet. Ata ishin një grup me Finlandën, Turqinë, Islandën, Ukrainën dhe Kroacinë, ku në fund u renditen në vendin e fundit me vetëm një pikë të fituar.

2 Mars 2018: Bernard Challandes si trajner
Në kërkim të një freskie të re, Federata e Futbollit e Kosovës, Bernard Challandes, u emërua trajner i ri. Në nëntor të po këtij viti, Kosova filloi të luante në Ligën D të Ligës së Kombeve. Në këtë garë të re, Kosova tregoi përparimin e saj dhe në një grup me Maltën, Ishujt Faroe dhe Azerbajxhanin në gjashtë ndeshje nuk dinin për humbjen. Në fund, ata arritën katër fitore dhe dy barazime.

7 shtator 2019: Republika Çeke, goditja e parë e madhe
“Pas vitit 2018 të shkëlqyeshëm, Kosova filloi kualifikimet për Kampionatin Evropian 2020 në mars 2019. Pas barazimit inkurajues ndaj Danimarkës në një ndeshje miqësore (2:2, 21 mars 2019), dy barazime në hapjen e raundit kualifikues ndaj Bullgarisë dhe Malit të Zi,” Dardanët “do të festojnë mbi Bullgarinë si mysafirë me 3:2, pasuar nga ndeshja e madhe në Prishtinë. Kosova gjithashtu mundi Republikën Çeke (2:1) dhe bëri goditjen e parë të madhe në historinë e saj.

10 shtator 2019: Ndeshja më e mirë
Tri ditë më vonë, Kosova shkon në Southampton për t’u ndeshur me Anglinë (5:3 për anglezët). Pavarësisht mungesave të shumta, përzgjedhja mbetet në një seri të mirë prej 18 muajsh dhe 14 ndeshje pa humbje që nga ardhja e trajnerit të ri.

8 tetor 2020: Një hap më pranë EURO?
Kështu e shohin të gjithë në Kosovë pjesën e sotme me Maqedoninë. Për ta dhe për ne, kjo është një ndeshje vendimtare, shkruan mediumi maqedon.

Ngjarja paraprake

Interneti satelitor i Starlink do të ketë mbulim global deri në fund të 2021

Ngjarja e ardhëshme

8 ditë nga fillimi i vitit shkollor, në izolim 53 nxënës dhe tetë mësimdhënës

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian