Mediumi i njohur zviceran Blick: Xherdan Shaqiri është lojtari më i madh në historinë e kombëtares

Futbollisti Xherdan Shaqiri ka thyer të gjitha tabutë si futbollist, duke arritur atë që shumë yjet e futbollit e ëndërrojnë. 

Shaqiri mbrëmë ka shënuar gol kundër Serbisë duke u barazuar me Ronaldon dhe me Messin, që kanë shënuar në tre Kampionate Botërore. 

Zvicra e ka mposhtur me rezultat 3:2 Serbinë dhe është kualifikuar në të tetën e finales.

Gazeta e mirënjohur zvicerane “Blick”  ka shkruar se të premten në Doha, Xherdan Shaqiri edhe një herë ka lënë shenjë. 

““Shaqa” hapi rezultatin me një goditje të fort fortë dhe të devijuar në rrjetën e tij nga mbrojtësi Strahinja Pavlloviq.
Festimi i sulmuesit para tifozëve kundërshtarë, gishti i vendosur para gojës së tij, më pas emri që zbukuron fanellën e tij, do të hyjë në historinë e futbollit zviceran.

Ky gol i lejon atij t’i bashkohet gjigantëve Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo. Sipas faqes së statistikave Opta, vetëm dy lojtarë të tjerë kanë shënuar në secilën nga tre Kupat e Botës së fundit.

Është e thjeshtë, Xherdan Shaqiri ka shënuar nëntë gola dhe katër asistime në pesë pjesëmarrjet e fundit të Kombëtares në Botëror dhe në Evropian.

Sipas Opta, ai është i përfshirë në 13 nga 27 golat zvicerane në këto turne të mëdha. Kjo është pothuajse 50 për qind!

Dhe objektivat që kanë rëndësi mbi të gjitha. 2014: Het-triku i tij kundër Hondurasit vërteton kualifikimin për në raundin e 16-të në Kupën e Botës në Brazil. 2016: Biçikleta e tij magjike e shtyu Poloninë në kohën shtesë në Evropian. 2018: Tashmë ishte ai që kryqëzoi serbët pas një kundërsulmi mjeshtëror. 2021: Dy gola ndaj turqve për të dalë nga grupi, më pas goli i barazimit kundër Spanjës në çerekfinale të kampionatit evropian.

Të premten, nëse emri i Xherdan Shaqirit nuk figuronte në dy golat e tjerë të fitores ndaj Serbisë, lojtari i Chicago Fire është çdo herë në fillimin e këtyre aksioneve.

Murat Yakin kishte prezencën e mendjes për të nxjerrë jashtë Xherdan Shaqirin në minutën e 69-të, kur këmbët i ishin rënduar dhe sulmet kundërshtare kishin filluar. Zhgënjimi i numrit 23 kur largohet nga loja tregon gjithçka për tërbimin e tij për të fituar.
I kombinuar me talentin e tij të jashtëzakonshëm, “XS” është lojtari më i madh në historinë e ekipit kombëtar zviceran”,
shkruar “Blick”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

El Salvadori mobilizon 10 mijë trupa në periferi të kryeqytetit që drejtohet nga bandat

Story i radhës

​Qeveria në Poloni nënshkruan rregulloren që zgjat normën zero të TVSH-së për ushqimet

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish