Mediat ndërkombëtare jehonë krizës energjitike në Shqipëri: Qeveria ka urdhëruar fikjen e dritave në rrugë dhe ndërtesat publike

Mediat ndërkombëtare i kanë bërë jehonë masave të marra nga qeveria shqiptare në lidhje me menaxhimin e krizës energjitike.

Reuters shkruan se Shqipëria ka urdhëruar të gjitha qytetet të fikin dritat në ndërtesat publike dhe në rrugë kur është e nevojshme, dhe shkak për këtë është bërë një krizë energjetike e shkaktuar nga thatësira dhe rritjet e çmimeve të energjisë.

“Ndërmarrja shtetërore e energjisë KESH e vendit ndaloi të dielën 11 nga 13 turbinat e energjisë elektrike në hidrocentralet pasi mungesa e ujit e detyroi Shqipërinë të importonte pjesën më të madhe të energjisë elektrike nga jashtë vendit.

Shqipëria po përpiqet të diversifikojë prodhimin e saj të energjisë duke lëshuar leje për kompanitë e erës dhe diellit në mënyrë që t’i japë fund varësisë së saj totale nga hidrocentralet. Vendi me 2.8 milionë banorë nuk ka të instaluar prodhimin e energjisë elektrike nga karburantet fosile.

Por si vendet e tjera europiane, Shqipëria është përballur me një krizë që nga viti i kaluar kur çmimet u rritën deri në pesë herë.

I gjithë prodhimi i brendshëm i energjisë elektrike në Shqipëri varet nga hidrocentrali dhe mungesa e reshjeve muajt e fundit dhe përdorimi i tepërt i rezervave të saj ujore kanë përkeqësuar një situatë tashmë të keqe.

Pushtimi rus i Ukrainës ka rritur më tej çmimet e energjisë dhe qeveria shqiptare në Tiranë tha se çmimet mund të shkojnë deri në 1000 euro për MWh.

“Nuk do të ketë reshje shiu në dy javët e ardhshme dhe gjërat vetëm sa po përkeqësohen, prandaj duhet të mbështetemi te importet”, tha të dielën ministrja e Energjisë, Belinda Balluku”, shkruan Reuters.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Biden dhe liderët evropianë bisedojnë për mbështetjen për Ukrainën

Story i radhës

Ndihmat amerikane janë nisur, ende nuk dihet se kur mbërrijnë!

Të fundit nga