Media serbe ‘Novosti’ në siklet, shkruan edhe shqip: Shtetet e Bashkuara të Shqipërisë!

Media serbe “Novosti”, një medium që ushqehet nga Qeveria e Beogradit dhe e njohur që moti për propagandë e gënjeshtra të llojit të tyre kundër shqiptarëve, kapet për atmosferën e mrekullueshme në stadiumin “Air Albania” në Tiranë.    

Ky farë mediumi shkruan me titull: “Skandal në Tiranë, harta e Shqipërisë së Madhe dhe motoja e UÇK-së në stadiumin ku u luajt finalja e madhe e UEFA-s”.

“Tifozët shqiptar kanë bërë një tjetër skandal të madh, këtë herë në ndeshjen e Ligës së Kombeve kundër Izraelit. Në tribuna ata vunë në dukje hartën e Shqipërisë së Madhe dhe parullën e UÇK-së.

Image

Media serbe provon të shkruan shqip, por e shkruan shumë dobët

Izraeli fitoi në Tiranë me rezultat 1:2 dhe ajo ndeshje nuk do të mbahet mend aspak për golat, por për skandalin e tifozëve vendas.

Gjatë intonimit të himnit kombëtar të Shqipërisë, fansat vendas vunë në dukje një pankartë me një karikaturë të një shqiptari, u frymëzuan me serialin Simpsons dhe shfaqet një hartë e Shqipërisë së Madhe.

Gjithçka u bë që të dukej sikur bëhej fjalë për t’u bashkuar me një program televiziv gjatë të cilit shfaqej një hartë e Shqipërisë së Madhe dhe mbi hartë ishte shkruar “Shtetet e Bashkuara të Shqipërisë”.

Gjithashtu sipër karikaturës është publikuar edhe një mesazh në gjuhën shqipe “Besa, Besë, Besën ta kam dhënë”, e cila është një sllogan që lidhet me UÇK-në.

Për shkak të kësaj, ndeshja në Tiranë nuk u ndërpre dhe as nuk ka bërë ‘jehonë’ deri më tani në media dhe gjithçka u organizua në stadiumin ku vetëm pak ditë më parë u luajtën finalet e Konferencës së UEFA-s”, shkarravit “Novosti”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kiev: 10,000 ushtarë ukrainas të vrarë

Story i radhës

Atentati në Tiranë, reagon policia: Shoferi në gjendje të rëndë, si shpërtheu “Benzi” duke lëvizur

Të fundit nga

Jep dorëheqje Rrahman!

Greva në arsim e zgjatur për pesë javë përfundoi pa asnjë rezultat për mësimdhënësit; nxënësit humbën

AlbanianMacedonianEnglish