Me vetëm 53 mijë banorë, kombëtarja e Ishujve Faroe prek suksesin historik

Kombëtarja e Ishujve Faroe në hendboll ka prekur një nga sukseset më të mëdha në historinë e saj.

Pavarësisht se është një vend i voëgl, prej vetëm 53 mijë banorësh, dhe shihen si një ekip amator, Ishujt Faroe ia kanë dalë të luajë në “play off” të Kupë së Botës.

Kombëtarja e tyre e hendbollit përfitore nga sanksionet e marra nga Bjellorusia, duke e kaluar kështu fazën e parë të “play off”-it. Më tej Ishujt Faroe do të ndeshen me një ekip gjigant si Gjermania.

Kujtojmë se Ishujt Faroe kanë mbërritur në “play off” pasi u rendit i pari në gup ndaj Italisë, Luksenburgut dhe Letonisë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Meghan Markle dhe Princi Harry dhurojnë donacione për Ukrainën

Story i radhës

Vendoset një minibibliotekë në sheshin e qytetit të Podujevës

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish