Mbretëria e Bashkuar sanksionon 386 ligjvënës rusë lidhur me Ukrainën

Britania vendosi të premten një valë të re sanksionesh ndaj Moskës, duke synuar 386 anëtarë të parlamentit rus që mbështetën pushtimin e Ukrainës nga presidenti, Vladimir Putin.

Sanksionet e reja i ndalojnë ata të udhëtojnë në Britani, si dhe të kenë qasje në çdo pasuri që ata mbajnë në Mbretërinë e Bashkuar.

Ligjvënësit u sanksionuan pasi votuan në shkurt për njohjen e republikave separatiste të Luhansk dhe Donjeck në Ukrainën lindore, duke ofruar një pretekst për luftën, tha ministrja e jashtme e Britanisë.

“Ne po shënjestrojmë ata që janë bashkëpunëtorë në pushtimin e paligjshëm të Putinit në Ukrainë dhe ata që mbështesin këtë luftë barbare”, tha Sekretarja e Jashtme Liz Truss.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Përse nuk shtetëzohet prodhimi i Naftes në Shqipëri?

Story i radhës

Beatrixa reagon pasi batuta e famshme e sa u përdor në protestë

Të fundit nga