Mbretëria e Bashkuar: Rusia po rivendos forcat e saj

Ministri e Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar tha se forcat ukrainase kanë kryer kundërsulme të “lokalizuara” në veriperëndim të Kievit, të cilat kanë rezultuar me njëfarë suksesi, duke zmbrapsur rusët nga një sërë pozicionesh.

Në informacionet e përditësuara lidhur me luftën në Ukrainë, Mbretëria e Bashkuar paralajmëroi se forcat ruse ende paraqesin rrezik të madh për kryeqytetin ukrainas, Kiev, për shkak të aftësive të tyre për të kryer sulme ajrore.

Në jug të Ukrainës, sipas Ministrisë britanike të Mbrojtjes, Rusia ka vazhduar ofensivën në Mariupol, duke kryer granatime, por tha se forcat ukrainase ende kanë nën kontroll qendrën e qytetit.

Në pjesë të tjera të Ukrainës, forcat ruse, po “mbajnë pozicionet bllokuese, teksa po tentojnë të riorganizohen dhe të rivendosin forcat e tyre”, tha kjo ministri.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Çfarë duhet dhe nuk duhet të bëni me fëmijët tuaj për të mos i dëmtuar vetëvlerësimin!

Story i radhës

KRU “Gjakova” njofton se do të jenë pa ujë disa lagje, shkak punimet në rrugën “Skënderbeu”

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish