Mbretëria e Bashkuar në ‘moment kritik’ me koronavirus

Masa të reja për të trajtuar rritjen e rasteve të koronavirusit “do të duhet kohë për të hyrë në punë”, thotë Boris Johnson.

Kryeministri tha në një konferencë për Nr 10, Mbretëria e Bashkuar ishte në një “moment kritik” dhe numri në rritje i rasteve dhe vdekjeve tregon “pse plani ynë është kaq thelbësor”, raporton BBC.

Ai tha se “nuk do të hezitonte” të vendoste kufizime të mëtejshme nëse do të ishte e nevojshme.

Këshilltari kryesor shkencor Sir Patrick Vallance tha: “Ne nuk e kemi këtë nën kontroll për momentin.”

“Këtu nuk ka asnjë arsye për vetëkënaqësi,” shtoi ai.

Kjo vjen pasi shifrat e fundit të koronavirusit në MB treguan se ka pasur edhe 7,108 raste të tjera dhe 71 vdekje të tjera.

Ngjarja paraprake

Zaev: Mickoski bisedon për të mos u marrë vesh

Ngjarja e ardhëshme

Edi Rama çon në Kuvend një draft anti-Kushtetues për Kodin Zgjedhor

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian