Mbretëresha udhëhoqi Familjen Mbretërore në varrimin e Princ Philip në Kështjellën Windsor

18:29 | 17 Prill 2021

Foto: Getty Images

Mbretëresha ka udhëhequr Familjen Mbretërore pasi jeta dhe trashëgimia e Dukës së Edinburgut u kujtua gjatë një shërbimi funerali që reflekton karrierën e tij detare, pasionin për inxhinierinë dhe përkushtimin ndaj gruas së tij.

Gjatë ceremonisë emocionuese të ndjekur nga Mbretëresha dhe fëmijët dhe nipërit e tij, duka u përshkrua se pasuronte jetën e të gjithë atyre që ai dinte me “mirësinë, humorin dhe humanizmin” e tij, shkruan Itv.

Për shkak të kufizimeve të COVID, Mbretëresha u pa e ulur vetëm në kishëz, me 30 mysafirët e ftuar të ulur në distancë shoqërore, transmeton lajmi.net.

Në rrezet e diellit të pranverës, kortezhi i varrimit bëri rrugën nëpër zonat e kalasë. Fëmijët e Philip – Princi i Uellsit, Princesha Royal, Duka i Jorkut dhe Earl of Wessex – ecën pas arkivolit të tij të bartur nga një Land Rover Defender duke thënë se bashkëshortja e ndihmës së Mbretëreshës ndihmoi në modelimin.


Ata u bashkuan me nipërit e dukës Duka i Sussex, Duka i Kembrixhit dhe Peter Phillips dhe nënadmirali Tim Lawrence, burri i Princeshës Royal dhe nipi i Mbretëreshës Earl of Snowdon.

Ajo u ndoq për një pjesë të udhëtimit të saj të fundit nga Mbretëresha, e cila udhëtoi në një Bentley me Zonjën Susan Hussey, me zonjën e saj në pritje të besuar. Çdo minutë e procesionit, e cila zgjati tetë minuta, një armë u qëllua nga Artileria e Mbretit të Kalit të Trojës nga King’s Batn of East Lawn of Castle Windsor.

Asnjë anëtar i familjes mbretërore nuk lexonte diçka ose jepte lexime dhe nuk kishte asnjë lavdërim.

Kjo është në përputhje me funeralin e Nënës Mbretëreshë në 2002, kur dorëzimi i leximeve u la klerikëve dhe as atëherë nuk kishte asnjë lavdërim.

Nuk është e zakonshme që lavdërimet të bëhen në funeralet mbretërore ose që anëtarët e familjes të bëjnë lexime.

Një predikim në shërbimin e Nënës Mbretëreshë u krye nga Kryepeshkopi i Canterbury./Lajmi.net/

Ngjarja paraprake

Ndreu: S’kemi lojtarë cilësorë për të administruar ndeshjen

Ngjarja e ardhëshme

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani për Akil Gjakovën: Kjo është padyshim një nga fundjavët më shpresëdhënëse

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian