Mbretëresha me mesazh falënderues në ditëlindjen e 95-të, mirënjohëse për ata që po i qëndrojnë pranë

14:49 | 21 Prill 2021

Mbretëresha Elizabetë e pikëlluar thotë se familja e saj është e prekur thellë nga mbështetja që kanë marrë pas varrimit të Philip. derisa feston ditëlindjen e parë pa të.

Mbretëresha sot tha se ajo ishte ‘prekur thellë’ nga ‘mbështetja dhe mirësia’ e treguar nga publiku pas vdekjes së Dukës së Edinburgut ndërsa shënonte ditëlindjen e saj të 95-të pa ‘forcën dhe qëndrimin’ e saj prej 73 vjetësh, shkruan Daily Mail, transmeton lajmi.net.

Në komentet e saj të para që nga vdekja e Princit Philip, Mbretëresha falënderoi dashamirët në të gjithë globin për homazhet që i kanë kushtuar burrit të saj që kanë ‘prekur thellë’ familjen mbretërore.

Mbretëresha tha se ajo dhe familja e saj ishin në një ‘periudhë trishtimi të madh’ por u ngushëlluan nga fjalët e mira për Philip, i cili vdiq në Windsor, në moshën 99 vjeç.

Madhështia e saj tha në një deklaratë: ‘Unë me rastin e ditëlindjes sime të 95-të sot kam marrë shumë mesazhe urimesh, të cilat i vlerësoj shumë”.

“Ndërsa si familje jemi në një periudhë trishtimi të madh, ka qenë një ngushëllim për të gjithë ne të shohim dhe të dëgjojmë telegramet ngushëlluese që i bëhen burrit tim, nga ata brenda Mbretërisë së Bashkuar, Komonuelthit dhe në të gjithë botën. Familja ime dhe unë do të doja t’ju falenderoja të gjithëve për mbështetjen dhe mirësinë që na treguan ditët e fundit”, shkruan ndër të tjera Elizabeta.

“Ne jemi prekur thellë dhe vazhdojmë të kujtojmë se Philip kishte një ndikim kaq të jashtëzakonshëm në njerëz të panumërt gjatë gjithë jetës së tij”, u shprej ajo.

Më herët sot, Pallati Buckingham ndau një foto të Mbretëreshës të palëkundur në një fejesë mbretërore me një mesazh që i uronte asaj ditëlindjen. Në vend që të shpërndanin postimet e tyre, llogaritë e Princit Charles dhe Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit në Instagram ripostuan foton rrezatuese të saj.

Festimet do të zbuten këtë vit pa përshëndetje tradicionale me armë ndërsa Mbretëresha ka një periudhë zije dy-javore pas vdekjes së burrit të saj Dukës së Edinburgut në moshën 99 vjeç.

Mbretëresha pritet të vizitohet nga familja sot por nipi Princi Harry nuk do të jetë mes tyre. Ai u kthye në shtëpi në Kaliforni nga Londra dje, vetëm 24 orë para ditëlindjes së gjyshes së tij dhe dy ditë pas varrimit të gjyshit të tij.

Kryeministri Boris Johnson i drejtoi sot mesazh Mbretëreshës, duke thënë: ‘Unë do të doja t’i dërgoja urimet e mia të ngrohta Madhërisë së saj Mbretëreshës në 95-vjetorin e lindjes.

“Unë gjithmonë kam pasur admirimin më të lartë për Madhështinë e saj dhe shërbimin e saj ndaj këtij vendi dhe Komonuelthit. Jam krenar që shërbej si Kryeministri i saj”, shkroi Johnson. /Lajmi.net/

Ngjarja paraprake

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА СКОПЈЕ: ПОСЛЕ ПОВЕЌЕ ДЕЦЕНИИ, ОФИЦИЈАЛНО ЗАПОЧНУВА ПОСТАПКАТА ЗА ИЗГРАДБА НА БРТ

Ngjarja e ardhëshme

Jashari: Dëshmorët dhe martirët e Lirisë janë nderi dhe krenaria jonë e përjetshme

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian