Mbipopullohen plazhet e Durrësit, “pushtohen” nga mushkonjat

Plazhet e Durrësit janë mbipopulluar këto ditë të nxehta qershorit.

Mirëpo, qëndrimi nën shoqërinë e insekteve të ndryshme është kthyer tashmë një normalitet.

Procesi i dezinsektimit që kryhet zakonisht në muajin maj, nuk ka nisur ende për këtë sezon veror, e një situatë e tillë ka shqetësuar pushuesit jo vetëm për rehatinë, por edhe për shëndetin e tyre.

Përveç vijës bregdetare, dezinsektimi nuk ështe kryer as në zonat urbane.

Bashkia e Durrësit kanë pohuar se ka përfunduar vetëm dezinfektimi i plazheve, por për dezinsektimin kërkohen mjete që ata nuk i disponojnë.

Buxheti i shtetit ka vënë në dispozicion një fond prej 79 milionë lekësh që ky proces të kryhet në të gjithë vijën bregdetare të vendit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pse dëshiron të punosh me ne? Mëso të përgjigjesh në këtë pyetje!

Story i radhës

Gruaja e Schumacherit zbulon se çka i kishte thënë legjenda e Formula 1 para se ta bënte lëshimin e fundit dhe tragjik me ski

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish