Mbi 600 gazetarë në botë vdiqën shkaku i COVID-19

Më shumë se 600 gazetarë vdiqën nga COVID-19 në 59 vende për 10 muaj në vitin 2020, tha të martën Fushata e Emblemës së Shtypit me bazë në Gjenevë.

Sipas organizatës joqeveritare (OJQ), rreth 60 anëtarë të medias vdiqën çdo muaj, duke barazuar dy vdekje të njohura në ditë mesatarisht në të gjithë botën

“Nga 602 gazetarë që kanë vdekur nga COVID-19 që nga 1 marsi, Amerika Latine udhëhoqi me më shumë se gjysmën e viktimave të njohura ose 303 vdekje”, tha PEC.

Azia ndoqi Amerikën Latine me 145 vdekje, përpara Evropës e cila raportoi 94, Amerikën e Veriut me 32 dhe Afrikën me 28.

Peru mbetet vendi me numrin më të lartë të vdekjeve, pasi ka humbur 93 gazetarë nga coronavirusi që nga marsi, sipas Shoqatës Kombëtare të Gazetarëve të Perusë. Brazili vjen i dyti me 55 viktima, përpara Indisë me 53 vdekje dhe Meksikës me 45. SHBA-të kanë humbur 31 anëtarë të shtypit nga virusi, i ndjekur nga Pakistani me 22 viktima, Turqia me 17, Mbretëria e Bashkuar 13, Panama 11 dhe nëntë vdekje në Bolivi. 

Ngjarja paraprake

Zyrtare: Erjon Kastrati bashkohet me Golden Eagle Yllin

Ngjarja e ardhëshme

Ilir Meta është feminist? Përgjigjet Monika Kryemadhi: Nuk ka asgjë të keqe, eksperiencat janë të domosdoshme

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian