Mbi 50 miliardë euro borxh i Serbisë

Serbia ka hyr në borxhe aspo në periudhën e ardhshme do marr kredi në vlerën 50 miliardë euro, prej tyre vetëm borxhli e Kinës është në vlerën 11 miliardë euro, ka thënë në takim me gazetarë preu i Partisë së Lirisë dhe Drejtësisë, Dragan Gjilas.

Duke fol për borxhin e përgjithshëm në qeverisjen e SNS, Gjilas prezantoi të dhëna të veçanta lidhur me “kreditorët” më të mëdhenj të Serbisë.

 “Në vendin e parë është Kina me projekte të ndryshme, kur të marrim kredi borxhi do të jetë 11 miliardë dollarë. Rusisë i kemi borxh 713 milionë euro, ndërsa nga korporatat tjera investuese 4 miliardë e 765 milionë dhe EBRD-së 713 milionë euro”, tha ai.

Kështu borxhi i përgjithshëm i Serbisë pas marrjes së kredive në periudhën e ardhshme do të jetë, 50,4 miliardë euro.

“Kjo i bie që secili qytetar i Serbisë që lind do ketë borxh 5 mijë euro” tha ai.

Ai foli edhe për projektet tjera infrastrukturore që do iu besohen kryesve kinez sipas Vuçiqit. “Ne do të paguajmë 800 milionë euro kinezët, nëse i paraqitemi këtë Komisionit Evropian, ata do paguajnë 85 për qind të harxhimeve të ndërtimeve, e çmimi nuk kalon 600 milionë euro në tender të hapur. Pra Evropa jep 510 milionë ndërsa ne do paguanim vetëm 90 milionë”, tha ai.

Sipas Gjilas në periudhën 2013-2020 investuesi më i madh në Serbi është Holanda me 3, 65 miliardë euro investime.

“Ju pyes a dini ndonjë fabrikë holandeze në Serbi: Unë nuk di. Prej nga investimet, Holanda është vend ku janë regjistruar shumë fondacione dhe sigurisht nga ato erdhën investimet. Por me siguri mund të them se një shumë e tillë nuk ka mundur të hyj në atë formë”, tha Gjilas.

Më e habitshmja është se produkti industrial shënon ulje nga viti në vit përkundër investimeve.

“Do të ia japim ‘Linglong-ut’  76 milionë euro, që të hap fabrikë në Zrenjanin. Paramendoni që atë para të ju jepeshin fermerëve…” tha ai duke shtuar se kthimi i këtyre borxheve do të jetë shumë i vështirë për qytetarët.

Ngjarja paraprake

Ndalohen 15 azilkërkues në Turqi

Ngjarja e ardhëshme

Gratë naftëtare në grevë, Vasili: Turp! Qeveria vazhdon e vjedh miliona euro me koncesione

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian