Mbi 2,16 milionë raste me COVID-19 në kontinentin e Afrikës

Numri i të infektuarve me koronavirusi në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 2 milionë e 160 mijë.

Gjithsej 2.163.810 persona deri më tani kanë rezultuar pozitiv me virusin në mbarë kontinentin, pasi në 24 orët e fundit janë infektuar edhe 13.398 persona, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë.

Ndërkaq, numri i të vdekurve si pasojë e pandemisë ka arritur në 51.589, me një rritje prej 230 viktimash në 24 orët e fundit.

Shifra më e lartë e viktimave është regjistruar në Afrikën e Jugut me 21.439 të vdekur, pasuar nga Egjipti me 6.621 dhe Maroku me 5.739.

Ngjarja paraprake

Kush do të triumfojë në qytetin e futbollit, Gjilani apo Drita?

Ngjarja e ardhëshme

Yuri Kim uron Shqipërinë me vargjet e Naim Frashërit: Nderojmë Ditën e Çlirimit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian