Mbi 100 mijë trupa pranë kufirit të Ukrainës, cilat janë tre frontet e Rusisë

Rusia ka grumbulluar më shumë se 100,000 trupa pranë kufirit të Ukrainës në javët e fundit, sipas vlerësimeve të SHBA, duke rritur frikën nga zyrtarët e inteligjencës perëndimore dhe ukrainase se një pushtim mund të jetë i afërt.

Ndërsa bëhen përpjekje të furishme diplomatike për të shmangur luftën, analistët po paralajmërojnë se ushtria ruse përbën një kërcënim të menjëhershëm për Ukrainën, sipas CNN.

Por nëse do të ndodhte një pushtim, nuk është e qartë se ku do të fillonte. Rusia ka krijuar pika presioni në tre anët e Ukrainës – në Krime në jug, në anën ruse të kufirit të dy vendeve dhe në Bjellorusi në veri.

Këtu janë tre frontet që po shikojnë Ukraina dhe Perëndimi dhe lëvizjet e fundit ruse të zbuluara në secilin prej tyre.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Shqiptari nga Ukraina tregon si është situata atje: Familjet ende në “zonën e kuqe”

Story i radhës

“Jam bërë ujë”, Anxhela Peristeri emocionohet në takimin 4 minutësh me Brunon

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish