Mbi 1 mijë trupa ukrainase të bllokuar në fabrikën e çelikut Azovstal

Zyrtarët ukrainas thonë se më shumë se 1,000 trupa ukrainase, shumë prej tyre të plagosur, janë ende të bllokuar në fabrikën e madhe të çelikut Azovstal në qytetin port jugor të Mariupol.

Fabrika e çelikut është nën zjarr të fortë rus pas evakuimeve të civilëve javën e kaluar dhe të paktën 100 civilë mendohet se janë ende të bllokuar atje, raporton BBC, transmeton Bota sot.

“Qindra janë plagosur. Ka njerëz me lëndime të rënda që kërkojnë evakuim urgjent,” tha zëvendëskryeministrja Iryna Vereshchuk për agjencinë e lajmeve AFP.

“Situata po përkeqësohet çdo ditë.”

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ukraina është favorit për të fituar Eurovizionin e këtij viti

Story i radhës

Shkatërrimi përfundimtar i Rusisë do të hapë një etapë të re për njerëzimin

Të fundit nga