Mashtrimi rus/ Nuk ka tërheqje të trupave ruse rreth Kievit dhe Chernihiv

Dje, u duk se kishte pasur një përparim të mundshëm në bisedimet e paqes pasi Rusia tha se do të zvogëlonte “dramatikisht” operacionin e saj ushtarak rreth Kievit dhe Chernihiv.

Por autoritetet ukrainase thanë se granatimet kishin vazhduar në Chernihiv gjatë natës dhe pak jashtë Kievit, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Një zëdhënës i ministrisë së mbrojtjes ka thënë tani se nuk ka pasur tërheqje masive të trupave ruse nga asnjë qytet.

Si Ukraina ashtu edhe Perëndimi kishin qenë të kujdesshëm në lidhje me premtimin e Rusisë, duke thënë në mënyrë efektive se do ta besonin kur ta shihnin atë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pse vjedhin adoleshentët?

Story i radhës

Qepur sipas masës, dokumenti kryesor i planifikimit të mbrojtjes dhe sigurisë në BE lë jashtë Ballkanin Perëndimor

Të fundit nga