Madridi, kryeqyteti i parë në Evropë që rivendos kufizime shkaku i COVID-19

Spanja ndërmori hapa për të kontrolluar shpërthimet e koronavirusit në Madrid.

Kufizimet e reja në Spanjë do ta vendosin kryeqytetin dhe rajonin përreth tij – një zonë me më shumë se 6 milionë njerëz – përsëri në bllokim të pjesshëm, duke e bërë atë kryeqytetin e parë evropian që rivendos kufizimin.

Rajoni i Madridit ka 859 raste në 100.000 njerëz, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Madridi dhe nëntë komuna përreth do të mbyllin kufijtë për të huajt për vizita jo-emergjente, por do të lejohen udhëtime për punë, shkollë, takime mjekësore dhe blerje.

Spanja, e cila ishte një nga vendet më të goditura gjatë valës së parë, ka regjistruar më shumë se 32.000 vdekje, sipas të dhënave të Universitetit “Johns Hopkins”. 

Ngjarja paraprake

Zafë koordinatori përgatit ajvarin

Ngjarja e ardhëshme

Cilat qytete në Maqedoni janë vatra të koronavirusin

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian