Macron: Rusia edhe më e izoluar nga skena botërore

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se Rusia edhe më shumë është izoluar nga skena botërore.

Ai tha se është thelbësore që të shmanget përshkallëzimi i konfliktit dhe prandaj ai tha se NATO ka marrë vendim që të mbështesë Ukrainën, pa e futur veten në luftë kundër Rusisë.

Pas samitit të NATO-s, Macron tha se aleanca ushtarake po e rishikon pozicionin strategjik të saj si pasojë e luftës në Ukrainë.

Ai po ashtu tha se fuqitë perëndimore janë të gatshme të shtojnë sanksionet ndaj Rusisë nëse është e nevojshme, teksa ato po kërkojnë që të arrihet një armëpushim.

“Këto sanksione kanë ndikim dhe ne duhet të vazhdojmë që të kenë efekt më të madh”, tha ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Dybala braktis stërvitjen e Juventusit, dëshmon në Gjykatën e Torinos

Story i radhës

Kodra e Diellit, u organizua stërvitja “Shpëtim nga orteku 2022”

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish