Macron kërkon mobilizimin e studentëve dhe mjekëve në pension për vaksinimin

Presidenti francez Emmanuel Macron dëshiron të shpejtojë përpjekjet e vaksinimit të vendit duke mobilizuar studentë dhe personel mjekësor në pension për të ndihmuar në procesin e vaksinimit.

”Pas marrjes së autorizimit të duhur, ata duhet të jenë në gjendje të mobilizohen, njësoj si zjarrfikësit”, tha Macron të martën gjatë një vizite në një farmaci në Francën Veri-lindore, raporton ATSh.

”Vaksinimi është një përparësi kombëtare”, tha ai.

Gati 6,4 milionë persona kanë marrë vaksinën e koronavirusit në Francë që nga e hëna në mbrëmje.

Në vendin me gati 67 milionë banorë, rreth 4,3 milionë raste koronavirus janë konfirmuar si edhe 92 000 vdekje.

Ngjarja paraprake

Rilindja e rivdekjes…

Ngjarja e ardhëshme

Orientimi i votës në Vlorë/ PS merr 61%, Opozita e bashkuar 38% dhe 1% partitë e tjera

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian