Macron dëshiron udhëheqje politike për zonën Shengen

Zona Shengen duhet të menaxhohet përmes takimeve të rregullta ministrore, si dhe eurozona, deklaroi sot presidenti francez Emmanuel Macron, duke shtuar se ajo mund të fillojë muajin e ardhshëm.

Duke folur në një takim të ministrave evropianë të drejtësisë dhe të brendshëm, Macron tha se “Këshilli i Shengenit” do të vlerësojë se si funksionon zona Shengen, do të marrë vendime të përbashkëta dhe do të lehtësojë koordinimin në kriza.

“Ky këshill mund të bëhet fytyra e një Evrope të fortë, mbrojtëse që mund të kontrollojë kufijtë e saj dhe për rrjedhojë fatin e saj,” tha ai. Macron tha se takimi i parë i këshillit do të mbahet kur ministrat evropianë të drejtësisë dhe të brendshëm të takohen më 3 mars.

Propozimi do të ketë nevojë për mbështetjen e vendeve të tjera anëtare të BE-së, por zyrtarët francezë thonë se nuk do të kenë nevojë të ndryshojnë traktatet e BE-së.

“Ne duhet të reformojmë zonën Shengen. Nuk mund të ketë liri lëvizjeje nëse nuk kontrollojmë kufijtë tanë të jashtëm,” tha Macron. Franca po propozon gjithashtu krijimin e një mekanizmi krize që mund të aktivizohet kur kërcënohen kufijtë e jashtëm të BE-së.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Sveçla: Ish-punëtorët e “Prishtina Parking” na thanë se u larguan nga puna për votën e tyre

Story i radhës

Këto 3 shenja të horoskopit do të kenë ditët më të mira në shkurt

Të fundit nga