Macja dëshiron të vendosë putrën në fytyrën tuaj?! Mos e injoroni këtë shenjë, qe çfarë ju thotë

Ashtu si kafshët e tjera shtëpiake, edhe macet kanë shenja të veçanta sekrete që i përdorin për të komunikuar me pronarët e tyre

Pavarësisht nëse e bën atë nga dashuria ose për të kërkuar vëmendje, kanakari juaj po përpiqet të komunikojë me ju në këtë mënyrë,

Megjithatë, sado e ëmbël që mund të jetë, mund të jetë edhe pak e lodhshme nëse macja dëshiron të prekë shpesh fytyrën tuaj.

Ne ju sjellim mesazhet më të rëndësishme që macet duan të na përcjellin kur përpiqen të na prekin fytyrën me putrat e tyre.

Ajo ju adhuron

Me këtë shenjë, macja juaj shpreh dashurinë e saj. Një sjellje e tillë zakonisht shoqërohet me gërhitje me zë të lartë. Nëse sytë e maces suaj janë gjysmë të mbyllur, ndërsa qëndron ulur në prehër të pronarit, kjo do të thotë se ajo është shumë e lumtur. Ajo gjithashtu do të përpiqet t’ju transmetojë disa nga ato vibracione të mira duke zgjatur putrat e saj drejt fytyrës suaj.

Ndihet e uritur

Të gjithë pronarët e maceve e dinë se një mace e uritur nuk duhet të injorohet! Nëse është mëngjes dhe kafsha juaj është e uritur, ajo do të mjaullijë me zë të lartë për t’ju nxjerrë nga shtrati. Nëse këto taktika dështojnë, ajo mund të përdorë vënien e putrave në fytyrën tuaj. Që macja juaj të mos ju zgjojë herët në mëngjes, sigurohuni që të ketë gjithmonë ushqim të mjaftueshëm në tas. Ju gjithashtu mund të konsideroni blerjen e një ushqyesi automatik me një orar të ushqyerjes në mënyrë që të mund të flini më shumë në mëngjes.

Ajo dëshiron të luajë

Nëse macja juaj është e mërzitur, mund t’ju inkurajojë të luani duke ju goditur me putrën e saj. Nëse një mace ju prek me putrat e saj dhe më pas ikën, mund të jetë një shenjë se ajo dëshiron të luajë. Jepini maces suaj mjaft stimulim dhe aktivitet me lodra interesante. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Çfarë nuk guxoni t’u thoni fëmijëve

Story i radhës

Pritje madhështore për Kim Jong Un për hapjen e një ferme

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish