Lule bliri dhe mjaltë, kura për shëndetin e mirë të organizmit

Lule bliri dhe mjaltë, kura për shëndetin e mirë të

Përveç vetive qetësuese, dhe si burimi plot nektar për bletët, lulet e pemës së blirit përdoren edhe për të përgatitur kurën natyrale që lufton migrenën dhe dhimbjen e kokës në përgjithësi.

Nëse jetoni afër pemëve të tilla mund të keni mundësinë për të mbledhur disa nga lulet e blirit.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, një nga vetitë e luleve të blirit është që ul presionin dhe inflamacionin e venave të gjakut.

Kjo, duke parandaluar bllokimet e kapilarëve që rezultojnë në dhimbjet e kokës.

Kur kombinohen me mjaltin, i pasur me minerale që ndihmojnë qarkullimin e gjakut në tru, krijon një përbërje perfekte për luftimin e dhimbjeve të kokës.

Përbërësit që ju nevojiten:

Lule Bliri të freskëta

Mjaltë

Një kavanoz qelqi

Mënyra e përgatitjes:

Mbusheni me kujdes kavanozin me lulet e freskëta ose të thata të blirit, kujdesuni që të mos i prisni shumë apo copëzoni.

Pasi të keni krijuar një shtresë me më shumë se gjysmën e kavanozit me këto lule, hidhni mjaltin deri sa ti mbuloni të gjitha lulet.

Mbylleni kavanozin në mënyrë që të mos marri ajër.

Kështu era e luleve të blirit të përthithet e gjitha nga mjalti.

Ngjarja paraprake

Nis mbledhja e Këshillit të Sigurisë, diskutohet për gjendjen me Covid-19

Ngjarja e ardhëshme

Këta njerëz janë më të prirur për të tradhtuar

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian