Luhatje të papritura të motit në Kretë, brenda një ore temperatura u rrit 13 gradë

Mbresëlënëse ishin ndryshimet e temperaturës sot në zona të ndryshme të Kretës Veriore.

Fenomeni, sipas meteo të Observatorit, është për faktin se erërat e jugut veprojnë si erëra të ngrohta zbritëse në rajonet veriore të Kretës, me rezultat që temperatura rritet dhe bie shumë shpejt në varësi të drejtimit të erës.

Në mënyrë indikative, në Kampos Keramion Chania, një zonë e vendosur rreth dhjetë kilometra në jug të qytetit të Chania, stacioni meteorologjik i Observatorit Kombëtar të Athinës regjistroi luhatje mbresëlënëse të temperaturës gjatë së shtunës.

Kështu, në orët e para të mëngjesit të së dielës kishte një rritje të temperaturës me 13 gradë në një orë. 

Pak më vonë kishte një rënie prej 10 gradë në një orë, ndërsa në mesditë kishte katër herë radhazi të ngritjes dhe rënies së temperaturës, me rreth shtatë gradë çdo herë. Më në fund, drejt pasdites, një rritje prej 10 pikësh u regjistrua në vetëm 20 minuta.

Image

 

Fenomeni i luhatjeve të mprehta dhe të vazhdueshme të temperaturës u vu re edhe në stacione të tjera në Kretë, megjithëse jo në një masë të tillë si në këtë stacion.

Moti të hënën

Shi dhe stuhi priten nesër në disa pjesë të vendit, kryesisht në Egjeun perëndimor, verior dhe lindor, me fenomene të forta në vende dhe breshër të mundshëm , si dhe reshje dëbore. në malësitë veriore, ndërsa do të ketë një rënie të pluhurit afrikan deri pasdite.

Ngjarja paraprake

Bamja – Vlera Të Rralla Për Të Gjithë Organizmin

Ngjarja e ardhëshme

Deklarata e Vuçiqit për Ramën, Idrizi: Ai ta mbajë mik në shtëpi

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian