Luftimet në Ukrainë/ Polonia arreston “gazetarin” spanjoll, zbulohet plani i rusëve

Autoritetet polake thonë se kanë arrestuar një spiun rus në kufi me Ukrainën, pranë zonës ku po kalojnë qindra-mijëra refugjatë lufte.

Në një deklaratë për media, autoritetet polake thanë se i arrestuari është me shtetësi spanjolle por me origjinë ruse.

“Personi u identifikua si agjent i Drejtorisë së Inteligjencës të Shtabit të Përgjithshëm të Federatës Ruse (GRU)”.

Sipas autoriteteve polake, i arrestuari hiqej si gazetar duke patur mundësi të lëvizte lirshëm në botë dhe në zonat e nxehta të konfliktit.

Në qytetin Przemyl ku u arrestua spiuni rus, qytetarët kishin shprehur edhe më herët shqetësimin për numrin e lartë të personave të dyshimtë që kishin nisur ta vizitonin zonën.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Çka po ndodh në kufirin Ukrainë-Poloni? Detajet e fundit

Story i radhës

“Ik o ik, dil nga studio”, plas debati në emision mes demokratit dhe analistit

Të fundit nga