Luftimet e ashpra vazhdojnë rreth Severodonetsk

Luftimet e ashpra po vazhdojnë rreth qytetit lindor të Severodonetsk, thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar (MM) në përditësimin e saj të rregullt të mëngjesit, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Trupat ruse thuhet se po shtyjnë drejt Slovyansk në një përpjekje për të prerë ukrainasit.

Ministria e Mbrojtjes konfirmon gjithashtu se raketat ruse goditën infrastrukturën hekurudhore në Kiev herët të dielën – sulmi i parë i tillë në kryeqytet për javë të tëra. Sulmi mendohet të ketë qenë një përpjekje për të penguar furnizimin me pajisje ushtarake perëndimore në Ukrainë.

Përditësimi fokusohet gjithashtu në ishullin e gjarpërinjve të Ukrainës. Rusia mendohet se ka zhvendosur sistemet e mbrojtjes ajrore këtu për të ofruar mbështetje për anijet e saj në Detin e Zi – pasi humbi kryqëzuesin e saj të anijes Moskva në prill.

Moska thuhet gjithashtu se po përdor ishullin e gjarpërinjve për të mbajtur bllokadën e saj në bregdetin ukrainas – duke parandaluar dërgimin e grurit jashtë shtetit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Vëllezërit Veshaj kopjojnë fjalë për fjalë emisionin italian?

Story i radhës

Korrupsioni dhe sistemi demokratik në shoqërinë moderne

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish