Luftëtari i Azov “Frost”, i cili u kthye nga robëria, tregon një video arkivore nga Mariupol i Ukrainës

Rusia ka liruar disa ukrainas që ka marrë robër pas një beteje të stërzgjatur për qytetin port të Mariupolit në fillim të këtij viti, duke përfshirë udhëheqës të lartë ushtarakë, tha të mërkurën një zyrtar i lartë në Kiev.

Sipas mediave të huaja, të burgosurit e liruar përfshijnë komandantin dhe zëvendëskomandantin e batalionit Azov që bëri pjesën më të madhe të luftimeve, tha Andriy Yermak, kreu i zyrës së presidentit Volodymyr Zelensky.

Lëvizja është e papritur, pasi separatistët e mbështetur nga Rusia muajin e kaluar thanë se do të kishte një gjyq të personelit të Azov, të cilët Moska i përshkruan si nazistë. Ukraina e mohon akuzën.

 

Siç është raportuar se shkëmbimi kishte ndodhur pranë qytetit verior të Ukrainës, Chernihiv.

Ndërkohë një video e publikuar në rrjetet sociale thuhet se tregojnë luftëtarin e Azov “Frost”, i cili u kthye nga robëria, që tregon një videon arkivore nga Mariupol.

Njësia Azov, e formuar në vitin 2014 si një milici për të luftuar separatistët e mbështetur nga Rusia, mohon të jetë fashiste.

Story i mëparshëm

“Meqë jemi në distancë, ne bëjmë seks në metodën virtuale, por një shoqe më tha se kjo…”

Story i radhës

Turqia befasohet nga Luksemburgu i Sinanit, 6 gola në Stamboll

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish