Luftë në Afrikë, Rebelët e Sahrawit kërkojnë pavarësinë nga Maroku pas 30 vitesh armëpushim

Front Polisario, organizata që kërkon pavarësinë për territorin e diskutueshëm të Saharasë Perëndimore, tha këtë fundjavë se kishte filluar sulme ndaj forcave marokene pas përfundimit të një armëpushimi 30-vjeçar.

Grupi rebel, i cili mbështetet nga Algjeria fqinje, tha të shtunën se “sulmet e njësive të Ushtrisë Çlirimtare të Popullit Sahrawi vazhdojnë kundër vendeve të ndryshme të fshehjes së armikut maroken përgjatë pozicioneve të saj në pjesët e okupuara të territorit Sahrawi, duke shkaktuar humbje jetësh, pajisjesh dhe prishjen e planeve të saj ushtarake ”.

Sahara Perëndimore, një sipërfaqe toke e thatë dhe pak e populluar, ka qenë nën kontrollin e Marokut që nga viti 1975, kur Spanja, fuqia okupuese, nxori forcat e saj.

Që atëherë fronti i Polisario ka kërkuar pavarësinë ndërsa OKB është përpjekur të organizojë një referendum mbi vetëvendosje. Ringjallja e tensioneve në konfliktin e ngrirë prej kohësh mund të shtojë paqëndrueshmërinë në rajon, me Libinë ende të përfshirë në një luftë të tërhequr dhe Mali duke luftuar një kryengritje xhihadiste.

Njoftimi erdhi menjëherë pasi Brahim Ghali, udhëheqësi i Polisario, deklaroi se grupi i tij kishte përfunduar angazhimin e tij për armëpushimin. Ai akuzoi Marokun për shkelje të kushteve të tij duke sulmuar civilë që protestonin paqësisht në një rajon të largët tampon afër postës kufitare Guerguerat në jug-perëndim të territorit të diskutueshëm afër Mauritanisë.

Ngjarja paraprake

​Remzo Mustafiq, siguron medaljenë Kampionatin Evropian për të Rinj

Ngjarja e ardhëshme

“Fli xha fli”/ Rama publikon memen e radhës në lidhje me Bashën

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian