Lufta në Ukrainë/Ja sa raketa kanë lëshuar rusët që nga fillimi i pushtimit

Sipas një zyrtari të lartë të mbrojtjes amerikane, forcat ruse kanë gjuajtur më shumë se 950 raketa që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës.

Si forcat ruse ashtu edhe forcat ukrainase kanë afërsisht 90% të fuqisë së tyre luftarake “në dispozicion të tyre”, shtoi zyrtari, shkruan CNN, transmeton “Bota sot”.

“SHBA-ja vazhdon të vlerësojë progresin e kufizuar deri në mungesë të forcave tokësore ruse në arritjen e objektivave të tyre”, tha zyrtari, duke vënë në dukje se forcat ruse nuk kanë avancuar më pranë kryeqytetit të Kievit.

SHBA vlerëson se forcat ruse janë “ende rreth 15-20 kilometra në veriperëndim dhe rreth 20-30 kilometra në lindje” të Kievit, tha zyrtari.

Në 24 orët e fundit, ndihma e sigurisë nga SHBA dhe vende të tjera “vazhdon” të arrijë në Ukrainë. Dërgesat që mbërritën brenda 24 orëve të fundit “përfshinin armë”, shtoi zyrtari.

Këto komente iu dhanë gazetarëve në fluturimin e Sekretarit të Mbrojtjes Lloyd Austin nga Uashingtoni, DC, për në Bruksel. Austin po udhëton për në Bruksel për të marrë pjesë në Ministrinë e Mbrojtjes të NATO-s.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Pas fjalimit të Zelensky-t në Kongres, Biden do të jep detaje rreth ndihmës për Ukrainën

Story i radhës

Sarah ngacmon PM-in për Malumën, ky është reagimi epik i tij

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish