Lufta në Ukrainë, flet gjenerali amerikan: Kush do ta mbyllë syrin i pari?

Gjenerali amerikan James Clapper, ka folur për programin Today të BBC Radio mbi situatën në Ukrainë.

Në lidhje me Perëndimin me një plan të mundshëm për të mposhtur Vladimir Putinin, në vend që thjesht t’i ofrojë armë Ukrainës, Clapper thotë: “Unë mendoj se ne jemi tashmë në një luftë rrënimi. Sulmi i parë nga rusët në fakt ka dështuar dhe tani ne jemi shumë në një situatë ngërçi… Kush do të mbyllë syrin i pari? Nuk e di se si do të ndodhë kjo.”

Ai është pyetur nëse ka më shumë që mund të bëhet në Ukrainë.

“Argumenti se a duhet të kemi një zonë ndalim-fluturimi, dhe çështja është sigurisht provokimi i ariut, dhe mendoj se ka një ndjeshmëri, fakti që rusët kanë një prag më të ulët për përdorimin e armëve taktike bërthamore dhe ka shqetësim të kuptueshëm se sa larg mund të shtyjmë përpara që rusët të përdorin së pari armë kimike ose madje të konsiderojnë përdorimin e armëve bërthamore”.

“Ka të gjitha llojet e gjërave që ne mund të bëjmë – por Ukraina nuk është anëtare e NATO-s – kjo është në lojë”

“Duke i thënë të gjitha këto, nëse kriza humanitare thellohet dhe ne vazhdojmë të shohim këto imazhe të këtyre sulmeve të pamenduara, brutale kundër popullsisë civile dhe infrastrukturës civile, llogaritja mund të ndryshojë”.

James Clapper: Unë mendoj se rezistenca e ukrainasve ka qenë një surprizë dhe një frymëzim për shumë njerëz, ajo ka shkaktuar një përgjigje dypartiake këtu në Shtetet e Bashkuara, politikisht, që për ne është shumë e pazakontë . Të gjithë këta faktorë sigurisht që mund të ndryshojnë llogaritjen e vendimit, për të bërë më shumë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Vërshojnë ofertat drejtë Paulo Dybalas

Story i radhës

4iG merr zyrtarisht edhe ONE, bëhet grupi kryesues në tregun e komunikimeve elektronike

Të fundit nga

Partizani mposht Lubotenin

Partizani ka mposhtur Lubotenin në përballjen e vlefshme për xhiron e gjashtë të Ligës “Gjergj Kastrioti”,

AlbanianMacedonianEnglish