Lufta barbare e Putinit. Ai duhet të ndalohet menjëherë! / Grabitësit ruso-fashistë

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski po mundohet që në çdo mënyrë të tërheq botën për ta ndihmuar në luftë, por ende Perëndimi nuk është gati që të përfshihet, përballë një kërcënimi në rritje të Putinit me armë bërthamore.

Në një cicërimë në tviter Zelenski, duke e shoqëruar me një video mundohet që ta zgjojë ndërgjegjen botërore, pasi Rusia e ka sulmuar edhe spitalin e lindjeve – maternitetin, duke vrarë fëmijët e porsalindur në qytetin Mariupol, i cili po bën një rezistencë për jetë a vdekje.

“Goditja e drejtpërdrejtë e trupave ruse në maternitet. Njerëzit, fëmijët janë nën rrënojat. Mizori! Edhe sa kohë do të jetë bota një bashkëpunëtor që injoron terrorin? Mbylle qiellin tani! Ndaloni vrasjet! Ju keni fuqi, por ju duket se po humbni njerëzimin”, shkruan Zelenski, duke bërë thirrje që NATO-ja ta bllokojë hapësirën ajrore mbi Ukrainë.

Ndalimi i fluturimeve mbi qiellin e Ukrainës, nënkupton t’i pamundësohet aeroplanëve rus të fluturojnë në hapësirën ajrore ukrainase, dhe të parandalohen bombardimet ruse nga qielli, që pritet të ndodhin, nëse bisedimet e nivelit të ministrave të jashtëm dështojnë të enjten në Turqi.

Për këtë qëllim në qiell të hapur Orkestra e Kievit, mbajti një koncert në Sheshin e Pavarësisë, në mbështetje të thirrjes së popullit ukrainas dhe Presidentit të Ukrainës për liderët botërorë, që ta mbyllin qiellin për bombarduesit rus.

Sumy vazhdon të mbrohet kundër grabitësve ruso-fashistë

Ministria e Jashtme, thotë se forcat ruse po rigrupohen në përpjekje për ta marrë Kievin, ndërsa e paraqet gjendjen strategjike në gjithë Ukrainën, lëvizjet e forcave ruse dhe goditjet që kanë marrë ata.

Vetëm në qytetin e Sumës, kanë humbur jetën 22 civil, në mesin e të cilëve tre fëmijë, nga sulmet e pamëshirshme ruse.

“Sumy vazhdon të mbrohet kundër grabitësve ruso-fashistë. Këtë natë zaptuesit bombarduan pa mëshirë zonat e banuara të qendrës rajonale. Vetëm një nga këto bomba mori jetën e 22 personave, përfshirë tre fëmijë. Mbi 30 familje në një zonë të Sumës mbetën pa banesa. Thuhet në deklaratën e Ministrisë së Mbrojtjes.

Pavarësisht sulmit tragjik, ukrainasit nuk ndalen së kërkuari zgjidhje për ta ndalur okupimin rus, kështu që vetë qytetarët po angazhohen ta ndihmojnë Sumën.

Në fshatrat përreth ka viktima dhe shkatërrime, mbi çatitë e të cilave fluturuan bomba armike.

Të egër nga rusët po kryejnë manovra demonstrative të pajisjeve të rënda luftarake dhe bombardimeve “paralajmëruese” pikërisht gjatë lëvizjes së organizuar të popullsisë civile dhe duke prishur narrëveshjen për korridoret humanitare.

Por qyteti vazhdon!

E gjithë Ukraina dorëzon ndihma humanitare në Sumy!

“…hapat drejt qytetit mbulohen nga teknika e djegies së sadistëve rusë…”

Image

Shkatërrimi i maternitetit në Mariupol nga forcat ruse

Dita e katërmbëdhjetë e luftës

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov, ka deklaruar se udhëheqja ushtarako-politike e Ukrainës po bën negociata intensive me partnerët e saj me qëllim të rritjes së ndihmës në mbrojtje të Ukrainës.

Po ashtu ai u ka bërë thirrje shtetasve të vet, që të mos japin informacione për ndihmat ushtarake që merr Ukraina.

Ndërsa, duke folur për ditën e katërmbëdhjetë të luftës me Rusinë, ministria e Mbrojtjes e çmon luftën heroike të popullit ukrainas me pushtimin ushtarak rus.

Kundërshtari uli ndjeshëm ritmin e promovimit ushtarak, por nuk refuzoi të zhvillonte një operacion agresiv. Okupatori rus po përjeton humbje jetësh, pajisje, magazina personale dhe është demoralizuar, dhe se ushtarët rus, ose dorëzohen si rob lufte ose janë në gjendje të dezertojnë.

Kjo ministri deklaron se Rusia vazhdon të jetë e fokusuar për pushtimin e kryeqytetit ukrainas Kievit, rrethimin e tij, pastaj të qendrave të tjera si Kharkiv, Nariupol, Sumy etj.

“Armiku vazhdon të përqendrojë përpjekjet themelore për rrethimin e qytetit të Kievit, të qyteteve magjepsëse të Sum-it, Kharkivit, Mariupoliy, Mykolaivit; duke siguruar një korridor tokësor midis Krimesë TOT AR dhe pjesës kontinentale të Federatës Ruse”, thuhet në deklaratën e kësaj Ministrie.

Ministria e Mbrojtjes pohon se qytetarët ukrainas po i bëjnë rezistencë të ‘çmendur’ rusëve në qytetin e pushtuar të Khersonit, dhe se ata po përpiqen të vendosin regjim policor.

“Në lidhje me kundërshtimin e çmendur të banorëve të Khersonit, zaptuesit po përpiqen të futin një regjim policor administrativ, për të cilin njësitë e Rosgvardisë u prezantuan në rajonin e Khersonit, i cili bëri ndalimin e gabuar të më shumë se 400 qytetarëve ukrainas”, thuhet në njoftim

Sipas vlerësimeve të mbrojtjes ukrainase, Rusia po synon që në drejtimin e Volyn, pa kryer sulme ushtarake, ta merrë qytetin me diversione në objektet ushtarake dhe objektet e infrastrukturës civile, si në rajonet Rivne dhe Lviv.

Ushtria ruse po ashtu po bën përpjekje që në drejtim të Polonisë, kundërshtari po i përdor forcat e njësive individuale nga përbërja 29, 35, 36 të Marinës Paqësore dhe të Forcave Ajrore Ruse. Këto forca thotë se kanë bërë përpjekje, një sulm të pasuksesshëm, dhe për pasojë pësuan humbje, dhe Rusia është detyruar që t’i dërgojë ‘me nxitim në zonat e rimëkëmbjes’.

Siç evidenton kjo ministri Rusia, asnjëherë nuk e provon që t’i tërheq pajisjet luftarake.

Humbjet e mëdha, si duket e kanë shtyrë Rusinë, që forcat e saja t’i tërheq me qëllim të një rigrupimi.

“Sipas informacioneve në dispozicion, armiku po kryen një rigrupim në mënyrë që të përgatitet për një përpjekje tjetër për të marrë Kievi”, thotë Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës.

Pozicionet e forcave ruse dhe tentativat për pushtime

Në vijim për ata që duan ta dinë gjendjen ushtarake dhe përshkrimin ushtarak, të disa situatave strategjike dhe të lëvizjeve në ato vende, janë pjesë të informacioneve të deklaruara nga Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës.

“Forcat e armikut BTGR bën një kalim përtej lumit Trubizh, e bllokuan autostradën E95 në zonën N.P.SH. duke u ngjitur, por pësoi humbje gjatë ngjitjes në qytetin e Chernihivit dhe nga drejtime të tjera.

Për të rikthyer besimin e grupit, forca e BTGR-së (ruse) u zhvendos në territorin e Ukrainës nga njësia 55-të e një brigade të ndarë motoriste të ushtrisë së 41-të ushtarake të Qarkut Ushtarak Qendror nga rezervat operacionale.

Në drejtimin Sllobozhanskom, forcat ruse përbëhen nga forcat e njësive individuale të Ushtrisë së 1 Tankeve (deri në 11 BTGR), Ushtrisë së 20-të të Përgjithshme (deri në 8 BTGR), Ushtrisë së 6-të të përgjithshme (deri në 3 BTGR) të Qarkut Ushtarak Perëndimor, Ushtrisë së 14-të Cormy ps e Flota Veriore (te BTGR) duke u përpjekur të mbajë skajin nga n. p.sh Severodonetsk në qytetin e Sumy.

Përpjekja kryesore përqendrohet në përpjekjen për të rrethuar qytetin e Kharkivit dhe për të dalë nga skaji i pengesës përgjatë lumit Dnipro.

Përgatitjet për performancën në Sumy janë në proces. Armiku po përqendron aviacionin ushtarak për të siguruar veprimin e parashutistëve ajror.

Në drejtimin Donetsk, forcat e Korpusit të Ushtrisë së 1-rë, 2-të dhe njësive individuale nga Divizioni i 150-të i Qitjes Motorike të 8-të të Përgjithshme Ushtarake (deri në 7 BTGR) përpiqen të vazhdojnë veprimet agresive në destinacionet e zgjedhura më parë për dalje, sipas qëllimit, në kufijtë administrativë të rajoneve Donetsk dhe Luhan.

Në drejtimin Tavrian, forcat ruse të njësive individuale nga Ushtria e Përgjithshme e 49-të, Korpusi i 22-të i Ushtrisë, Divizioni i 20-të i Qitjes Motorike i Ushtrisë së 8-të të Përgjithshme dhe Forcës Ajrore (deri në 17 BTGR) mban kufirin nga Khersona në Zhivka.

Në përpjekjet për të kapur lumin jugor Bug, armiku nuk pati sukses. Rusia po e përdor aeroportin ndërkombëtar të Khersonit si bazë për avionët luftarakë.

Në zonën operative të Buzky-t Jugor, okupatorët rusë mbajnë kufirin nga qyteti Kherson në Kakhovka. Njësitë e ndara të Ushtrisë së Përgjithshme të 49-të të Qarkut Ushtarak Jugor u ndaluan në veri-lindje të qytetit të Mykolaiv përgjatë lumit Ingul.

Ne besojmë në Forcat e Armatosura të Ukrainës!!! Duke ruajtur qetësinë!!! Lavdi Ukrainës!!! #stoprussia”m thuhet në njoftim.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Vladimir Putin, a po bëhet “Rasputini i Ri” apo çfarë?

Story i radhës

Andi konfirmon ndarjen nga Melisa?

Të fundit nga