“Luani britanik”/Ushtari rrëfen betejën e tij të egër me trupat ruse: Putin po bën terrorizëm

Një nga luftëtarët e parë britanikë në Ukrainë tregoi dje për betejën e tij të egër me trupat ruse në Betejën e Antonov.

Ish-mjeku i ushtrisë Jason Haigh, 34 vjeç, shkëmbeu armë zjarri me Ushtrinë e Kuqe teksa kërkonte të kapte një aeroport dhe më vonë u rrah nga rojet derisa e morën në pyetje të tmerrshme, shkruan The Sun, përcjell Bota sot.

Jason, i cili shërbeu në Irak, tha për The Sun: “Ukrainasit luftuan si luanë dhe unë jam krenar që isha përkrah tyre. Ajo që po bën Putin është terrorizëm. Ai po bombardon fëmijët dhe familjet për asgjë. Ai është një kriminel lufte.”

Ai fluturoi drejt Ukrainës në fillim të muajit të kaluar. Ai kujtoi: “Kur u thashë shokëve të mi, ata më thanë: ‘Çfarë, a je i çmendur?’. Unë jam një mjek i kualifikuar luftarak dhe kam punuar shtatë vjet si kontraktues ushtarak privat. Doja të shkoja dhe të bëja diçka të mirë.”

Ai gjeti një shtëpi në Kiev dhe u lidh me luftëtarët e huaj përpara pushtimit.

Image

Jason Haigh

Jason ishte duke fjetur kur një shok e zgjoi atë në mëngjesin kur trupat dhe tanket e Putinit pushtuan.

Ai i tha The Sun: “Bota sapo shpërtheu. Ju mund të dëgjoni raketat që vinin mbi ndërtesa”.

“Në largësi kishte drita që vezullonin në të gjithë qytetin nga bombardimet ruse. Ishte krejtësisht surreale.”

Jason doli nga qendra e tij e qytetit me armaturë të plotë dhe duke mbajtur një AK-47.

Njësia e tij u bashkua shpejt me një detashment të trupave ukrainase që shkonin për të mbrojtur aeroportin Hostomel.

“Ishte një situatë shumë konfuze. Askush nuk e dinte vërtet se çfarë po ndodhte. Ndërsa shkuam në errësirë, mendoj se është e drejtë të them se isha i frikësuar. Kushdo që shkon në atë pozicion që nuk është i frikësuar është një gënjeshtar. Kur mbërritëm ishte shumë qetësi. Por krejt papritur dyert e ferrit u hapën mbi ne.”

Image

Jason Haigh

Një skuadron avionësh rusë qëlluan raketa përpara se të bashkohej një flotë helikopterësh sulmues.

Jason dhe dhjetë ushtarë nga Legjioni Gjeorgjian u mbuluan në pyll. Jason, i cili shërbeu me Regjimentin Mercian, shtoi: “Ne ishim shumë afër të goditeshim. Unë kurrë nuk kam përjetuar fuqi zjarri të tillë, nuk mendoj se dikush i këtij brezi e ka përjetuar ndonjëherë”.

“Iraku dhe Afganistani ishin krejtësisht të ndryshme. Rusët janë një ushtri moderne konvencionale.”

Më pas mbërritën përforcime me raketa Stinger për të hequr helikopterët rusë, shkruan The Sun, përcjell Bota sot.

Megjithatë, Jason dhe një mik amerikan u arrestuan më vonë nga agjentët e Ukrainës në kërkim të diversantëve rusë. Ai tha: “Unë dhe shoku im patëm një thes ditor me dy telekomandë dhe një pistoletë të vogël”.

“Ne i kishim ato për arsye të vërteta, si p.sh. nëse rrjeti i komunikimit u prish, por ata dyshuan.”

Ata u dërguan në një bazë të shërbimit të sigurisë dhe u morën në pyetje për tre orë. Jason tha: “Koka ime u përplas nga një prej rojeve”.

“Një djalë tjetër hyri dhe unë mund të kuptoja nga veshja e tij se ai ishte në një njësi elitare. Ai kishte lidhje kabllore dhe dy kapuç. Ata vazhduan të më bërtisnin rusisht, por padyshim që unë thashë se isha anglez. Ata më goditën rreth tetë ose nëntë herë. Unë pata një tronditje mjaft të keqe dhe kisha gjakderdhje të madhe.”

Ai vazhdoi: Ata shikuan telefonin tim dhe mesazhet e mia që ishte një moment vërtet i frikshëm, shkruan The Sun, përcjell Bota sot.

“Unë nuk kisha frikë të vdisja, por mendoja për familjen dhe miqtë e mi kur e dija se isha në atë situatë.”

Përfundimisht, ata u liruan dhe Jason u bashkua me qindra mijëra në trenat për në Lviv. Më pas ai iku në kufirin polak, ku më pas mori një tren për në Varshavë.

Nga atje ai fluturoi për në Mbretërinë e Bashkuar dhe mbërriti në shtëpi në Kidderminster të premten e kaluar. Ai tha: “Unë nuk shkova atje për të vdekur. Padyshim që mendova për këtë, por kisha një punë për të bërë.”

Beteja e Antonov – e njohur gjithashtu si Beteja e Hostomel – ishte ndër përleshjet e para të mëdha të luftës, me helikopterë sulmues dhe avionë rusë që synonin të zbusnin rezistencën e hershme./Bota sot/

Image

Jason tha: “Ajo që po bën Putin është terrorizëm”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bora bllokon rrugën “Muharrem Fejza” në Prishtinë

Story i radhës

Urdhri ekzekutiv i Biden për kriptomonedhat – çdo gjë që duhet të dini

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish