LSDM: Çmimet më të larta për 9 %, ndërsa paga minimale rritet për 100 %

Sot në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në rend dite janë ndryshimet në Ligjin për pagën minimale të propozuar nga Qeveria.

“Paga minimale rritet nga 15 200 në 18 000 denarë, që nënkupton se 80 000 punëtorë do të marrin nga 45 euro më shumë. Kjo është pagë minimale dyfish më e lartë, krahasuar me pagën minimale në kohën e VMRO-DPMNE-së, kur ishte vetëm 8 800 denarë”, thuhet në njoftimin e lëshuar nga LSDM-ja.

Sipas kësaj partie në vitin 2014 vlera e shportës sindikale ka kushtuar 32.133 denarë, ndërsa në dhjetor të vitit 2021 shporta sindikale ka kushtuar 35.042 denraë.

“Kjo nënkupton se për 7 vjet, 9 për qind është rritur vlera e shportës sindikale, për shkak të çmimeve më të larta, ndërkohë që paga minimale për periudhën e njëjtë është rritur për 100 %”, thuhet në njoftimin e LSDM-së, nga ku shtojnë se kjo parti është në anën e punëtorëve dhe po përmirëson standardin jetësor të qytetarëve.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Gara për 6 bashkitë, dorëzohen emrat e 20 kandidatëve, KQZ: Po verifikojmë dokumentacionin

Story i radhës

Regulatory Clarity Would Bring More Crypto Trading to US – FTX’s Boss

Të fundit nga