Lotët që shërojnë, magjia e të qarit

Disa prindër i mësojnë fëmijët e tyre të mos qajnë, duke thënë se kjo është një shenjë dobësie. Sidoqoftë, ajo që këta prindër nuk kuptojnë është se e qara ka shumë përfitime që mund të kontribuojnë në mirëqenien e përgjithshme të fëmijëve të tyre.

Të qash mund të të ndihmojë të lidhesh me të tjerët

Ju mund të ndiheni të pakëndshëm duke zbuluar se si ndiheni vërtet për të tjerët, por të jesh i pambrojtur është mënyra më e mirë për t’i treguar dikujt që je i hapur për të bërë një lidhje më të thellë me ta.

E qara mund t’ju ndihmojë të vazhdoni përpara

Ndonjëherë marrëdhëniet mund të përkeqësohen, pavarësisht nëse është një marrëdhënie me familjen tuaj, një mik apo dikë të veçantë. Kur vuani nga barra e trishtimit për humbjen e një të dashuri, e qara mund t’ju ndihmojë të vazhdoni përpara. Kjo ju lejon të përballeni me ndjenjat tuaja pa frikë. Sigurisht, ju mund të rrëzoheni për pak kohë, por gradualisht do të ndiheni të lehtësuar dhe kur ta bëni, mund të vazhdoni jetën tuaj.

E qara çliron toksinat nga trupi juaj

Shkenca na tregon se e qara mund të ndihmojë trupin tonë të eliminojë toksinat e dëmshme. Dr. Ëilliam H. Frey II, nga Qendra Mjekësore St. Paul-Ramsey, zbuloi se lotët e lidhur me stresin ndihmojnë trupin tuaj të largojë kimikatet toksike që rrisin kortizolin ose atë që quhet zakonisht “hormoni i stresit”.  Kjo shpjegon pse ndihemi më mirë pasi kemi qarë.

E qara mund t’ju ndihmojë me stresin

Emocionet tona funksionojnë si litarë. Kur i lëmë emocionet tona të mbizotërojnë është si të lëmë veten të lidhur me litarë. Ne nuk mund të lëvizim dhe ndihemi të pafuqishëm. Ka shumë arsye për të qenë emocional dhe nuk ka të bëjë vetëm me marrëdhëniet romantike ose problemet familjare. Mund të çojë gjithashtu në probleme në punë ose me veten tuaj. Cilado qoftë arsyeja, e qara mund t’ju ndihmojë të përballoni stresin.

Ngjarja paraprake

"E papranueshme hapja e Zyrës së Odës Ekonomike të Serbisë në Kuds"

Ngjarja e ardhëshme

Prishtina po bëhët gati për festat e fundvitit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian