Londra regjistroi zero vdekje në një ditë nga COVID-19, për herë të parë në gjashtë muaj

Londra të dielën ka regjistruar zero vdekje nga COVID-19, për herë të parë në gjashtë muaj.

Megjithatë, sipas mediave të huaja, kryeqyteti i Mbretërisë së Bashkuar ky qytet ende demonstron ndryshimin në përhapjen e virusit pas një bllokimi tre-mujor dhe fushatës agresive të vaksinimit të Mbretërisë së Bashkuar.

Londra hyri në një bllokim të ri në dhjetor pasi u zbulua një variant shqetësues i virusit ndërsa infeksionet atje filluan të rriteshin. Pjesa tjetër e Mbretërisë së Bashkuar shpejt ndoqën një gjë të tillë, gjithashtu.

Kufizimet në Mbretërinë e Bashkuar tani po zbuten ngadalë dhe grupet prej gjashtë personash u lejuan të takoheshin jashtë në Angli duke filluar nga e hëna.

Britania e Madhe ka qenë gjithashtu një nga udhëheqësit botërorë në vaksinimet: Më shumë se 30 milionë njerëz tani kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës së coronavirusit.

Në këtë drejtim, Qeveria Britanike tha më 20 mars se gjysma e të gjithë të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar kishin marrë të paktën një dozë të vaksinës.

Strategjia e vaksinimit të vendit po synon të parën më të vjetrën dhe më të prekshmen, me synimin për të zvogëluar numrin e vdekjeve sa më shpejt të jetë e mundur.

Sidoqoftë, si kryebashkiaku i Londrës, po ashtu edhe kryeministri britanik po paralajmërojnë njerëzit që të jenë të kujdesshëm kur kufizimet lehtësohen, duke paralajmëruar se situata mund të keqësohet përsëri.

Ngjarja paraprake

Mundohuni sa të doni por ato preferojnë të jenë single; dy shenjat e horoskopit që nuk pëlqejnë lidhjet

Ngjarja e ardhëshme

Vaksinimi masiv në Laç/ Rama: Së shpejti do bëjmë 30 mijë vaksinime në ditë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian