“Lojë lepuri dhe iriqi”/ Ish Gjenerali i NATO-s paralajmëron humbje të mëdha dhe betejë të gjatë për Kievin

Ekspertët perëndimorë presin një sulm rus në kryeqytetin ukrainas të Kievit në të ardhmen e afërt. Gjenerali Hans-Lothar Domröse pret një betejë të gjatë dhe humbje të mëdha, shkruan gazeta gjermane F.A.Z transmeton “Bota sot”.

Zoti Domröse, njësitë ruse po kërcënojnë të rrethojnë Kievin. Sa e rëndësishme do të ishte kjo për rrjedhën e luftës?

Është shumë domethënëse, kryeqyteti është zemra dhe kreu i çdo vendi. Aty është presidenti dhe qeveria. Nëse Kievi bie, qeveria bie. Përveç nëse ajo mund të shkojë në ekzil.

A prisni që Kievi të bjerë shpejt?

Jo, por rusët po bëjnë përparim. Synimi i saktë i trupave ruse rreth Kievit nuk është plotësisht i qartë. Ndërsa disa njësi me sa duket po vazhdojnë të punojnë për rrethimin, të tjera, sipas ekspertëve amerikanë, po kërkojnë të fillojnë një ofensivë nga të dy palët në të ardhmen e afërt.

Pse?

“Putini dëshiron rënien e

Image

Vullnetarët bjellorusë marrin trajnime ushtarake në bazën e Kompanisë Bjelloruse në Kiev.

sa më shpejt të jetë e mundur. Mund të ndodhë që ai tashmë po urdhëron një sulm me pincë. Por duke vepruar kështu, ai do të pësonte humbje të rënda. Kjo do të nënkuptonte se Putini do të duhej të pushtonte qytetin me tanke dhe ushtarë pa hasur në mbrojtës të uritur. Dhe ukrainasit do t’i qëllojnë nga çdo kapak pusetash.

Forcat perëndimore përpiqen të përdorin goditje precize në rast betejash në qytet. Çfarë mjetesh ushtarake ka ushtria ruse?

Ose nuk ka mjete të mira ose nuk mund t`i përdorë. Pala ruse nuk duket e aftë të përqendrojë të gjitha forcat në një veprim, nga satelitët tek sistemet e armëve e deri tek këmbësoria individuale. Pra, gjithçka që ajo mund të bëjë është të shkatërrojë dhe të kalojë në rrugën e saj me humbje të mëdha. Lufta shtëpi më shtëpi në një qytet me mbi një milion banorë – kjo është një çmenduri e plotë, Putini nuk mund ta fitojë atë.

Qeveria ukrainase është përgatitur për të mbrojtur kryeqytetin prej javësh. Nga çfarë do të varet sa kohë mund të durojnë?

Kjo nuk mund të parashikohet. Por ukrainasit kanë gjithçka që u nevojitet për të luftuar për disa javë, ndoshta muaj. Ata kanë mijëra armë perëndimore antitank dhe anti-ajror në Kiev. Ata e dinë terrenin. Janë të motivuar. Dhe ata janë jashtëzakonisht të guximshëm.

Nëse pala ruse do të arrijë të marrë përfundimisht Kievin, a do të ishte ky fundi i luftës?

Mund të supozohet se qeveria e lë veten të kapet. Por kjo nuk vjen në shprehje. Çfarë do të bëjë Putin nëse Kievi bie dhe Zelenskyj raporton përsëri me një video nga Lviv menjëherë më pas? E gjithë kjo mund të bëhet një lojë lepuri dhe iriqi.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Noka: Basha është bërë meme në nivel kombëtar, shqiptarët po tallen me të

Story i radhës

Real Madrid “provokon” Messin

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish