LIVE: Zhvillimet dramatike/ Rusia vazhdon bombardimet në Ukrainë mirëpo pritet ndëshkim i rëndë për krimet e bëra – Zelenskyy jep paralajmërimin e radhës

Beteja për fabrikën masive të çelikut në Mariupol në Azovstal duket se po i afrohet fundit, pasi qindra ushtarë ukrainas të mbetur që qëndronin në objekt u evakuuan.

Operacioni për evakuimin e mbrojtësve ukrainas nga uzina Azovstal në Mariupol ishte mënyra e vetme e mundshme për shpëtimin e tyre, tha zëvendësministrja ukrainase e Mbrojtjes Hanna Malyar gjatë një konference në Media Center Ukraine të martën.

Fatkeqësisht, zhbllokimi ushtarak është i pamundur në këtë situatë. Nuk mund të kishte asnjë mënyrë tjetër për t’i shpëtuar ata përveç se si po ndodh tani. Ishte e vetmja rrugëdalje,” tha Malyar, duke shtuar se “mbrojtësit e Mariupol” e kanë përmbushur plotësisht. misionin e tyre luftarak, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Për shkak të mbrojtjes së Mariupolit, forcat ruse nuk ishin në gjendje të transferonin rreth 20,000 personel në rajone të tjera të Ukrainës, dhe kështu nuk arritën të kapnin Zaporizhzhia, sipas Malyar.

Prokurori i GJPN-së njofton dislokimin më të madh në terren të ekipit mjeko-ligjor dhe hetues në Ukrainë: “Dislokimi më i madh ndonjëherë në terren” i një ekipi të mjekësisë ligjore dhe hetimore të Gjykatës Penale Ndërkombëtare është dërguar në Ukrainë, Prokurori i ICC-së, Karim A.A. tha Khan në një deklaratë të martën. “Unë mund të konfirmoj se sot zyra ime ka vendosur një ekip prej 42 hetuesish, ekspertësh mjeko-ligjorë dhe personel mbështetës në Ukrainë për të çuar përpara hetimet tona për krimet që bien në juridiksionin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale… dhe për të ofruar mbështetje për autoritetet kombëtare ukrainase

Departamenti Amerikan i Shtetit shpall program të ri për të siguruar “prova të krimeve të luftës të kryera nga Rusia”: Departamenti i Shtetit i SHBA njoftoi të martën nisjen e një programi të ri “për të kapur, analizuar dhe vënë gjerësisht në dispozicion prova të krimeve të luftës të kryera nga Rusia dhe të tjera mizoritë në Ukrainë”. Programi, i quajtur Observatori i Konflikteve, “përfshin dokumentacionin, verifikimin dhe shpërndarjen e provave me burim të hapur në lidhje me veprimet e forcave ruse gjatë luftës brutale të zgjedhur të Presidentit Putin”, sipas një shënimi mediatik nga Departamenti i Shtetit.

Finlanda dhe Suedia do të dorëzojnë aplikimin e tyre për NATO të mërkurën: Finlanda dhe Suedia do të dorëzojnë aplikimin e tyre për NATO të mërkurën, tha kryeministrja suedeze Magdalena Andersson gjatë një konference të përbashkët shtypi me presidentin finlandez Sauli Niinistö në Stokholm.

Shefi i NATO-s do të takohet me ambasadorët finlandez dhe suedez: Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg do të takohet të mërkurën me ambasadorët e Finlandës dhe Suedisë, thuhet në një deklaratë të NATO-s. Udhëheqësit janë planifikuar më pas të takohen me presidentin amerikan Joe Biden të enjten.

Macron i Francës i premton më shumë armë Ukrainës gjatë bisedës me Zelensky: Presidenti francez Emmanuel Macron i premtoi presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky armë shtesë në ditët në vijim në një telefonatë midis dy liderëve, sipas një deklarate të Pallatit Elysée. Macron konfirmoi se dërgesat e armëve nga Franca do të “vazhdojnë dhe do të rriten me intensitet në ditët dhe javët në vijim, siç do të jetë edhe dërgimi i ndihmës humanitare”, thuhet në deklaratë.

Një qytet në rajonin e Donetskut u godit nga një raketë, thonë zyrtarët ukrainas: Në një tregues se forcat ruse mund të zgjerojnë gamën e sulmeve të tyre, zyrtarët ukrainas thonë se qyteti Bakhmut në rajonin e Donetskut u godit nga një raketë të martën. Sulmi raketor shkatërroi një ndërtesë pesëkatëshe në qytet, sipas policisë rajonale të Donetsk.

Ish-koloneli rus kritikon pushtimin e vendit në Ukrainë në televizionin shtetëror: Në kritika të rralla publike për kryerjen e operacioneve ushtarake të Rusisë në Ukrainë, një ish-oficer i lartë rus ka paralajmëruar në televizionin shtetëror se situata do të përkeqësohet. “Le të mos pimë ‘qetësues informacioni’, sepse ndonjëherë përhapen informacione për ndonjë prishje morale ose psikologjike të forcave të armatosura të Ukrainës, sikur ato janë pranë një krize morali ose një frakture,” tha koloneli në pension Mikhail Khodarenok në edicionin e së hënës të Rossiya. Shfaqja 60 minuta e njërit. “Asnjë nga këto nuk është afër realitetit.” Pavarësisht kundërshtimeve nga prezantuesi i shfaqjes, Khodarenok tha se Ukraina mund të armatoste një milion njerëz.

Rusia mohon lejen e Ambasadës Amerikane për të vizituar Brittney Griner për herë të tretë në muaj: Autoritetet ruse i mohuan Ambasadës së SHBA në Moskë lejen për të vizituar yllin e arrestuar amerikan dhe WNBA Brittney Griner për herë të tretë brenda një muaji, tha ambasadori amerikan John Sullivan në një postim në Twitter. nga ambasada. “Kjo është e papranueshme. Ne i bëjmë thirrje @mfa_russia që të sigurojë akses në kohë konsullore, në përputhje me detyrimet ndërkombëtare dhe dypalëshe të Rusisë,” tha Sullivan. Paraburgimi i lojtarit të WNBA është zgjatur deri në qershor. Ajo konsiderohet e ndaluar gabimisht nga Departamenti i Shtetit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Horoskopi ditor, e mërkurë 18 maj 2022

Story i radhës

Franca do të shtojë dërgesat e armëve në Ukrainë në ditët e ardhshme

Të fundit nga