LIVE: Vazhdojnë luftimet/ Katër të vdekur pas bombardimeve në Kiev

Funerali i vetmuar i një ushtari të ri në Ukrainë

H.O.
H.O.

Dymtro Kotenko kishte qenë në dislokimin e tij të parë ushtarak kur vdiq. Ai ishte vetëm 21 vjeç, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

Nuk kishte asnjë familje rreth Dmytro Kotenkos kur e futën në tokë. Prindërit e tij nuk i dëgjuan të shtënat që u dëgjuan mbi varrin e tij. Ata nuk e dëgjuan zhurmën e shiritit të lidhur në kryqin prej druri sipër tij, ndërsa ai fluturonte nga era.

Ata nuk e panë tokën e ashpër që zbriti për herë të parë në arkivolin e tij dhe nuk vunë një lule mbi të kur ai ishte plotësisht i mbuluar nga dheu.

Me shumë mundësi, prindërit e Kotenkos nuk e dinin që djali i tyre po varrosej atë ditë në varrezat Lychakiv në Lviv. Ata ishin 600 milje larg, me dy vëllezërit e tij më të vegjël, pranë qytetit lindor të Sumy, i cili po bombardohej aq rëndë nga forcat ruse saqë ishte shkëputur nga bota e jashtme.

Prindërit e Kotenkos e dinin që djali i tyre kishte vdekur. Ai vdiq më 26 shkurt, ditën e tretë të pushtimit rus, afër qytetit jugor të Khersonit.

Zelensky e quan Jeruzalemin si

H.O.
H.O.

Izraeli po bën përpjekje për të ndërmjetësuar midis Ukrainës dhe Rusisë dhe potencialisht mund të jetë një vend për bisedimet e ardhshme të nivelit të lartë të paqes, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, shkruan BBC, transmeton Bota sot.

“Kryeministri i Izraelit, z. Bennett po përpiqet të gjejë një mënyrë për të zhvilluar bisedime,” tha Zelensky në një fjalim video drejtuar popullit ukrainas të postuar të dielën.

“Ne jemi mirënjohës për përpjekjet e tij, në mënyrë që herët a vonë të fillojmë të kemi bisedime me Rusinë, ndoshta në Jerusalem”.

“Ky është vendi i duhur për të gjetur paqen, nëse është e mundur,” tha ai.

Komentet e Zelensky erdhën pasi ai iu drejtua parlamentit të Izraelit me lidhje video të dielën.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Qeveria vendos të fikë ndriçimin e autostadave gjatë natës

Story i radhës

Horoskopi 21 mars 2022: Çfarë kanë parashikuar yjet për secilën shenjë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish