LIVE: Shpërthime të mëdha në Lviv/ Zbulohet caku i radhës i ushtarisë ruse

Një seri shpërthimesh u dëgjuan në Lviv qendror rreth orës 12:45 të mëngjesit me orën lokale (5:45 pasdite ET) të martën, menjëherë pasi sirenat e sulmit ajror kishin rënë në qytet.

Një anëtar i ekipit të CNN në Lviv dëgjoi një shpërthim në veri të qendrës së qytetit, përcjell “Bota sot”.

Një tjetër anëtar i ekipit të CNN pa mbrojtjet ajrore të ndezura në veriperëndim të qytetit; një dëshmitar okular që jetonte në të njëjtin drejtim, rreth 30 kilometra larg qytetit, tha për CNN se shpërthimet mund të dëgjoheshin atje.

Tingëllon e kthjellët në orën 1:15 të mëngjesit me orën lokale (6:15 pasdite ET).

Në një deklaratë të shkurtër në kanalin e tij Telegram, Maksym Kozytsky, kreu i administratës ushtarake rajonale të Lviv, tha se sistemet e mbrojtjes ajrore i ishin përgjigjur sulmit, por nuk dha informacion për ndonjë vend të goditur.

Kryetari i bashkisë së Lviv, Andriy Sadovyi, në një postim në faqen e tij në Facebook, tha se nuk mund të konfirmonte asnjë informacion rreth sulmeve të mundshme me raketa në qytet. Ai nderoi personelin ushtarak që operon sistemet e mbrojtjes ajrore dhe tha se detaje të mëtejshme të sulmit do të publikohen në mëngjes.

Lviv dhe zona përreth është goditur të paktën shtatë herë që nga fillimi i luftës.

Në sulmin e parë të tillë më 13 mars, një bazë e madhe ushtarake në Yavoriv, ​​në veriperëndim të Lviv, rreth 15 kilometra (9 milje) nga kufiri me Poloninë, u godit, duke vrarë më shumë se 30.

Një fabrikë e pjesëve të avionëve, një depo karburanti dhe disa nënstacione elektrike janë ndër objektivat e tjerë të goditur nga raketat ruse në Lviv javët e fundit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Horoskopi ditor, e martë 17 maj 2022

Story i radhës

Përse është seksi më i miri pas një zënke?

Të fundit nga