LIVE: Rusia po dobësohet/ Ukraina rimerrë dy qytete – detajet e fundit

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës thotë se njësitë ruse në vend janë lënë të çorientuar dhe dobësuar pasi janë përballur me rezistencë të ashpër.

Në një përditësim të përditshëm operacional, shtabi i përgjithshëm tha se një pjesë e madhe e forcës ruse të vendosur brenda Ukrainës është e shkëputur nga logjistika, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Komanda e forcave pushtuese ruse po përpiqet të kompensojë rënien e potencialit luftarak të njësive të armikut me zjarr pa dallim artilerie dhe sulme me raketa, duke shkatërruar kështu infrastrukturën e qyteteve të Ukrainës”, thuhet në përditësim.

Shtabi i përgjithshëm tha gjithashtu se forcat ukrainase po vazhdonin të ngrinin një mbrojtje efektive në të gjithë vendin dhe kishin rimarrë dy vendbanime Kamyanka dhe Topolske  nga rusët.

Më herët gjatë ditës, një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane tha se avancimi i Rusisë në Kiev kishte ngecur në masë të madhe pasi rifokusoi përpjekjet në rajonin lindor të Donbasit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ansu Fati afër rikthimit në fushë

Story i radhës

Horoskopi ditor, e martë 29 mars 2022

Të fundit nga