LIVE: Priten rezultatet e kundërofanizvës ukrainase, “zbulohet” plani i radhës i Rusisë

Grupi Wagner ende i dorëzon pozicionet forcave ruse në Bakhmut, mes kundërsulmeve ukrainase


Nga: Bota sot

Instituti për Studimin e Luftës me bazë në SHBA bën një përditësim të përditshëm të asaj që po ndodh në konfliktin në Ukrainë.

Ndër lajmet e tyre: Yvgeny Prigozhin i Grupit Wagner pretendon se forcat e tij ende po ua dorëzojnë pozicionet e tyre në Bakhmut forcave ruse.

Wagner po tërhiqet nga qyteti, duke e pretenduar atë në fillim të kësaj jave dhe forcat e rregullta ruse po hyjnë brenda. Ky proces do të bëhet deri në fillim të qershorit, tha ai.

Por ka ende kundërsulme ukrainase aty pranë, me blogerët ushtarakë rusë që pretendojnë se Ukraina kreu sulme të suksesshme pranë Orikhovo-Vasylivka (shtatë milje në veriperëndim të Bakhmut) dhe Klishchiivka (katër milje në jugperëndim të Bakhmut).

Pamjet e gjeolokuara sugjerojnë se forcat ruse ka të ngjarë të kenë rifituar pozicionet e tyre të kufizuara në perëndim të Klishchiivka pas kundërsulmit atje.

“Rritja e ritmit të operacioneve sulmuese ruse në zonën e Bakhmutit dhe ndihma e vazhdueshme e raportuar në vend ka të ngjarë t’u sigurojë më tej forcave ukrainase në zonë iniciativën për të nisur një fazë të re operacionesh rreth qytetit nëse ata dëshirojnë,” thotë raporti. 

Gjithashtu, Kremlini “ka gjasa të ringjallë fushatën e tij të informacionit për të detyruar Perëndimin që të detyrojë Ukrainën të pranojë lëshime dhe të negociojë me kushte të favorshme për Rusinë”.

Të premten, Moska tha se Putini kishte shprehur “hapjen e palës ruse për dialog në rrugën politike dhe diplomatike, e cila është ende e bllokuar nga Kievi dhe sponsorët e tij perëndimorë”.

Por deklarata e tij nuk tregon se ai është i interesuar të ndjekë bisedimet me Ukrainën – Rusia ende thotë se qëllimi i saj është kapitullimi total i qeverisë ukrainase. Përditësimi thotë gjithashtu se grupi Wagner raportohet se ka shkëmbyer 106 robër ushtarakë ukrainas për një numër të robërve rusë afër Bakhmut të enjten, një shkëmbim i mundshëm i kryer pa ministrinë ruse të mbrojtjes.

Ukraina pretendon se Rusia po planifikon një incident të rremë bërthamor në Zaporizhzhia


Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës po pretendon se Rusia po planifikon të falsifikojë një incident bërthamor në termocentralin Zaporizhzhia “brenda disa orësh”.

Ministria thotë se inteligjenca e saj sugjeron se rusët po planifikojnë të “imitojnë” një aksident në fabrikë – e cila u kap nga trupat ruse në mars të vitit të kaluar. Ai gjithashtu pretendon se Rusia dëshiron të detyrojë një armëpushim në rajon dhe po planifikon ta lidh incidentin në Ukrainë.

“Ata synojnë të provokojnë komunitetin ndërkombëtar dhe të kryejnë një hetim të detajuar që kërkon një armëpushim,” thotë ministria.

“Rusët do ta përdorin këtë pauzë kaq të dëshirueshme për rigrupimin e personelit okupues dhe për të ndaluar kundërsulmin e Ukrainës”.

Ministria e Mbrojtjes tha se rusët kishin “sabotuar” një rotacion të planifikuar të stafit të misionit monitorues të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) në termocentralin. IAEA me bazë në Vjenë, e cila shpesh poston përditësime për centralin, nuk ka përmendur ndonjë ndërprerje.

Trupat ruse pushtuan termocentralin – stacioni më i madh bërthamor në Evropë – menjëherë pas pushtimit të tij në shkurt 2022. Zona është goditur vazhdimisht nga bombardimet që atëherë – me të dyja palët që fajësojnë njëra-tjetrën.

Në shkurt, Rusia tha se Ukraina po planifikonte të organizonte një incident bërthamor në territorin e saj për të fajësuar Moskën.

Rusia ka akuzuar vazhdimisht Kievin për planifikimin e operacioneve të “flamurit të rremë” me armë jokonvencionale, duke përdorur materiale biologjike ose radioaktive. Asnjë sulm i tillë nuk është realizuar.

Senatori amerikan Lindsey Graham: Kundërofensiva e Ukrainës do të tregojë rezultate në ditët dhe javët e ardhshme


Senatori amerikan Lindsey Graham ka thënë se beson se lufta e Rusisë kundër Ukrainës nuk ka ardhur në një rrugë pa krye dhe se është vetëm çështje kohe para se Ukraina të dëbojë rusët.

Politikani e tha këtë në një konferencë gjatë vizitës së tij në Kiev.

Graham tha se ai kurrë nuk kishte qenë më optimist se tani për sa i përket qëllimit të dëbimit të pushtuesve që ishte i mundur. Çelësi janë angazhimet afatgjata duke shtuar cilësinë e ushtrisë ukrainase kundrejt numrave rusë, tha senatori.

Graham tha se gjatë vizitës së tij të tretë në Ukrainë, ai ishte takuar me Presidentin Volodymyr Zelensky, kryetarin e bashkisë së Kievit Vital Klitschko, Ministrin e Mbrojtjes Oleksii Reznikov dhe gjithashtu kishte planifikuar të takohej me parlamentarë.

Ai tha se priste që kundërofensiva ukrainase të tregonte rezultate në ditët dhe javët e ardhshme. Ai gjithashtu shtoi se ishte këtu për të thënë se kapitulli i fundit i betejës për Bahmutin nuk kishte përfunduar ende.

Graham njoftoi gjithashtu se javën e ardhshme, Senati do të fillojë të njohë Grupin Wagner si një organizatë të huaj terroriste sipas ligjit amerikan.

Kanadaja do t’i dorëzojë Ukrainës raketat kundërajrore


Një grumbull raketash ajër-ajër me rreze të shkurtër veprimi do të mbërrijë së shpejti në Ukrainë nga Kanadaja.

Kjo u njoftua nga Ministria e Mbrojtjes e Kanadasë pas takimit të rregullt të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës në formatin Ramstein.

Kanadaja do t’i dorëzojë Ukrainës 43 raketa AIM-9 pa pagesë nga rezervat e saj të ushtrisë, sipas Forcave të Armatosura të Kanadasë.

Ministria e Mbrojtjes shtoi se kjo do të ndihmonte Ukrainën të siguronte qiejt e saj në sfondin e sulmeve të vazhdueshme të Rusisë.

Përveç kësaj, Kanadaja do të zgjerojë trajnimin e mjekëve ushtarakë ukrainas në Poloni si pjesë e operacionit UNIFIER. Pesë instruktorë të tjerë mjekësorë të Forcave të Armatosura të Kanadasë do të dërgohen në Poloni, ku do të bashkohen me shtatë ushtarakët kanadezë të stacionuar tashmë atje, të cilët po drejtojnë një program trajnimi për të ndarë aftësitë e tyre me ushtrinë ukrainase.

Zgjerimi i misionit të trajnimit mjekësor pritet të dyfishojë numrin e të diplomuarve të mundshëm ukrainas.

Në kuadër të operacionit UNIFIER, ushtarakët kanadezë kanë trajnuar ushtarët ukrainas në aftësi moderne luftarake që nga viti 2015. Pas pushtimit të plotë të Rusisë, instruktorët kanadezë u larguan nga Ukraina, duke rifilluar brenda disa muajsh stërvitjen për rekrutët ukrainas në Britaninë e Madhe dhe Poloni. Në total, më shumë se 36,000 mbrojtës ukrainas kanë përfunduar kursin.

Japonia njofton sanksione të tjera ndaj Rusisë


Qeveria japoneze njoftoi sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë, duke përfshirë ndalimin e eksporteve, ngrirje të tjera të aseteve si dhe kufizime pagesash për individët dhe subjektet ruse.

Qeveria japoneze do të ndalojë eksportet në 80 entitete ruse, duke përfshirë disa kompani ushtarake dhe të lidhura me teknologjinë, të cilat do të hyjnë në fuqi më 2 qershor, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme japoneze.

Pasuritë e 17 individëve dhe 78 subjekteve nga Rusia gjithashtu do të ngrihen me kufizime të njëkohshme në pagesat dhe transaksionet e tyre kapitale, sipas deklaratës, me disa oficerë ushtarakë rusë dhe institute kërkimore në listë.

Ndalime shtesë do të futen në eksportet në Rusi të artikujve “të cilët mund të kontribuojnë në rritjen e kapaciteteve industriale ruse” dhe në ofrimin e “shërbimeve arkitekturore dhe inxhinierike” për vendin, thuhet në deklaratë, pa specifikuar një datë.

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Taravari: Nuk je nacionalist nëse flet shqip, Mickoski: Demantoj Taravarin, asnjëherë nuk folëm për gjuhën shqipe

Story i radhës

Fansat surprizojnë Kiara Titon

Të fundit nga