LIVE: “Nuk ndalen sukseset” e ushtrisë ukrainase, ky është pushtimi i radhës

Ushtria e Ukrainës konfirmon se ka pushtuar një fshat në lindje


Nga: Bota sot

Ushtria e Ukrainës konfirmon se ka pushtuar një fshat në lindje Autoritetet ushtarake kanë konfirmuar se trupat ukrainase kanë pushtuar një fshat në lindje.

Sipas shtabit të përgjithshëm të forcave të armatosura të Ukrainës, trupat kapën Andriivka në rajonin e Donetskut. Kjo vjen pas një konfuzioni dje, kur zëvendësministri ukrainas i mbrojtjes u shfaq për të raportuar se Andriivka ishte arrestuar më parë duke thënë se luftimet ishin ende të ndezura rreth fshatit.

Andriivka shtrihet në jug të Bakhmutit, ku një nga betejat më të ashpra të luftës u zhvillua gjatë shumë muajve përpara se Rusia të merrte qytetin në maj. Shtabi i përgjithshëm i Ukrainës raportoi gjithashtu “sukses të pjesshëm” pranë një fshati tjetër në jug të Andriivka – Klishchiivka.

Kjo është fotografia më e fundit territoriale në Donetsk – e saktë që nga mëngjesi i djeshëm – nga Instituti për Studimin e Luftës.

BE heq tre liderë të biznesit rusë nga lista e sanksioneve


BE ka hequr tre liderë të biznesit rusë nga sanksionet e saj që synojnë Rusinë për pushtimin e saj në Ukrainë, tregon Gazeta Zyrtare e BE-së.

Sipërmarrësi rus Grigory Berezkin, miliarderi Farkhad Akhmedov dhe Alexander Shulgin, ish-kreu i firmës ruse të tregtisë elektronike Ozon janë hequr.

“Nëse ky vendim mund të shihet si një shenjë e një ndryshimi nga politika e sanksioneve totale në një politikë më diskrecionale ose nëse kjo do të ishte ‘mendim i dëshiruar’ është e vështirë të thuhet në këtë fazë,” tha ekipi i avokatëve që përfaqësojnë Berezkin dhe Shulgin.

Një avokat që përfaqëson Akhmedov tha se klienti i tij ishte ende duke ndjekur veprime ligjore në Gjykatën Evropiane të Drejtësisë dhe ishte duke pritur për një datë dëgjimore. “Kjo është një njohje se klienti ynë nuk duhet të ishte përfshirë kurrë në regjimin e sanksioneve të BE,” tha avokati i Akhmedov

. “Siç kemi argumentuar pa pushim për 18 muaj, si përpara Këshillit të BE-së dhe Gjykatës së Drejtësisë.”

Ukraina pret që Komisioni Evropian ‘të mbajë fjalën’ dhe të heqë ndalimin e importeve të grurit ukrainas


Nga: Bota sot

Ukraina pret që Komisioni Evropian “të mbajë fjalën e tij dhe të heqë të gjitha kufizimet mbi eksportet bujqësore të Ukrainës nesër”, tha ministri i jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba.

Në një mesazh në X, z. Kuleba tha gjithashtu se asnjë formë e vazhdimit të ndalimit nuk ishte e pranueshme.

Dje, Hungaria ra dakord me Rumaninë, Sllovakinë dhe Bullgarinë për të ndaluar importet e grurit ukrainas për të mbrojtur tregjet e tyre nëse Bashkimi Evropian nuk e zgjat ndalimin që skadon nesër.

Për kontekstin: Ukraina është bërë tërësisht e varur nga rrugët alternative të eksportit të BE-së për eksportet e saj të drithit që kur Rusia në korrik braktisi një marrëveshje njëvjeçare që kishte lejuar që drithërat ukrainas të transportoheshin në mënyrë të sigurt përmes porteve të saj të Detit të Zi. Si rezultat, fermerët në shtetet fqinje – Polonia, Hungaria, Rumania, Bullgaria dhe Sllovakia – janë përballur me konkurrencë në rritje dhe pengesa në tregjet e tyre.

Komisioni Evropian nga ana e tij njoftoi “masa të përkohshme parandaluese” në maj që do të ndalonin shitjet në pesë shtete.

Zelenskyy përshëndet shkatërrimin e sistemit rus të mbrojtjes ajrore nga Ukraina


Volodymyr Zelenskyy ka përshëndetur atë që ai e përshkroi si shkatërrimin e një sistemi rus të mbrojtjes ajrore nga Ukraina në gadishullin e aneksuar të Krimesë.

“Një përmendje e veçantë duhet t’i bëhet të gjithë personelit të shërbimit të sigurisë të Ukrainës, si dhe forcave tona detare”, tha udhëheqësi ukrainas në video-mesazhin e tij të natës.

“Unë ju falënderoj për triumfin e sotëm,” tha ai, duke iu referuar sistemit të mbrojtjes ajrore “triumf” të Rusisë.

“Sistemi i mbrojtjes ajrore të pushtuesve u shkatërrua. Shumë domethënës, bravo!”

Ai vjen një ditë pasi Ukraina tha se goditi objektivat detare ruse dhe infrastrukturën portuale në qytetin e Krimesë, Sevastopol, në atë që dukej si sulmi më i madh i luftës në shtëpinë e Flotës ruse të Detit të Zi.

Sulmi ndaj Krimesë, i cili u kap dhe u aneksua nga Rusia në vitin 2014, u konfirmua nga Moska.

Ai nënvizoi aftësitë në rritje të raketave të Kievit, ndërsa Rusia vazhdon të bombardojë Ukrainën nga larg me raketa me rreze të gjatë dhe drone sulmuese.

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

PriFest publikon orarin e ngjarjeve për 15 shtator

Story i radhës

Thellohet pabarazia, rritet numri i personave me pagë minimale dhe maksimale në tremujorin e dytë

Të fundit nga