Liturgji për Krishtlindje: Pa MASKA, pa DISTANCË, pa respektim të PROTOKOLLEVE (VIDEO+FOTO)

Në manifestimin qendror për Krishtlindje në kishën “Shën Klimenti i Ohrit” në Shkup, qytetarët, përkatësisht besimtarët ortodoks nuk kanë respektuar masat e institucioneve që të mbajnë maska mbrojtëse, distancë sociale por edhe të respektojnë ndalesën për grupim në ambient të mbyllur.

Ipeshkvi i Ohrit dhe i Maqedonisë së Veriut Stefani gjatë liturgjisë i është lutur Zotit që të shpëtojë njerëzimin sa më shpejtë nga kjo pandemi, por duke harruar se ai bashkë me pjesëtarët e tjerë të kishës sot kanë shkelur të gjitha protokollet për mbrojtje nga ky virus vdekjeprurës.

Ndryshe, besimtarët ortodoks në Republikën e Maqedonisë së Veriut sot festojnë Krishtlindjet. Në të gjithë tempujt e Kishës Ortodokse në vend sot u mbajtën liturgji për Krishtlindje.

Ngjarja paraprake

Ky Amendament i Kushtetutës mund ta heq me forcë Trumpin nga pushteti dhe t’ia ndalojë kandidimin

Ngjarja e ardhëshme

Rama dhe Oktay vizitojnë Presidencën e Industrive të Mbrojtjes së Turqisë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian