Lionel Messi ka dy kërkesa për t’u transferuar te Manchester City

Manchester City ende pritet të nënshkruajë Lionel Messin, pavarësisht se e humbi verën e kaluar, por ka ‘dy faktorë shumë të rëndësishëm’ që ende qëndrojnë në rrugën e transferimit të argjentinasit në Etihad.

Messi dukej i vendosur të largohej nga Barcelona në verë pasi ai zbuloi se donte ta përfundonte kohën e tij me gjigantët katalunas, pas humbjes së tyre të turpshme 8-2 nga Bayern Munich në Ligën e Kampionëve.

City ishte gjithmonë favorit për ta nënshkruar atë, për një numër arsyesh, por ai pranoi humbjen në përpjekjet e tij për të lëvizur kur u vendos që ai nuk mund të largohej falas, siç mendonte fillimisht.

Me kontratën e gjashtë herë fituesit të Topit të Artë në fund të sezonit, koha e tij si një lojtar i Barcelonës pritet të marrë fund.

Sipas mediumi El Chiringuito, City mbetet favorit për të nënshkruar me sulmuesin argjentinas, por ka ende dy ‘rinovime’ që duhet të ndodhin në Etihad Stadium.

Raporti pretendon se kushti i parë është se Messi dëshiron që menaxheri Pep Guardiola të rinovojë marrëveshjen e tij, e cila është në vitin e fundit.

Në anën tjetër, si kusht i dytë llogaritet dëshira e Messit që shoku i tij i ekipit të Argjentinës, Sergio Aguero, të nënshkruajë një marrëveshje të re.

Messi me Guardiolan kanë punuar për disa vite te Barcelona duke fituar dy Liga të Kampionëve.

Në anën tjetër, Aguero është njëri nga shokët më të mirë të Messit te kombëtarja argjentinase.

A do të transferohet Messi në City verën e ardhshme? Na tregoni mendimet tuaja në komente.

Ngjarja paraprake

Inter dhe Roma në garë për yllin italian

Ngjarja e ardhëshme

NYT: Udhëheqësi i lartë i Al Kaidës është vrarë përmes një operacioni sekret në Iran

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian