Linjat ajrore devijojnë fluturimet nga ‘qielli’ i Ukrainës derisa frika e pushtimit rritet

Frika e fluturimit mbi hapësirën ajrore të Ukrainës ka bërë që disa linja ajrore të anulojnë ose devijojnë fluturimet pasi tensionet midis perëndimit dhe Kremlinit rriten mbi një pushtim të mundshëm rus të Ukrainës.

Transportuesi holandez KLM anuloi fluturimet për në Ukrainë pasi qeveria holandeze lëshoi ​​një paralajmërim udhëtimi mbi rreziqet e fluturimeve në rajon, ndërsa Lufthansa e Gjermanisë tha se po konsideronte pezullimin e trafikut ajror.

Një aeroplan pasagjerësh i operuar nga linja ajrore ukrainase SkyUp, e cila ishte rrugës për në Kiev nga Madeira – Portugali, u devijua ndërkohë të shtunën në kryeqytetin moldav, Kishinau, pasi pronari irlandez i avionit tha se po ndalonte fluturimet në hapësirën ajrore të Ukrainës, shkruan The Guardian.

Shërbimi shtetëror i trafikut ajror të Ukrainës të dielën këshilloi linjat ajrore që të shmangin fluturimet mbi ujërat e hapura të Detit të Zi deri të shtunën për shkak të stërvitjeve detare ruse që përfshijnë më shumë se 30 anije ruse pranë gadishullit të Krimesë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Problemet me gjumë mund të dyfishojë rrezikun e demencës

Story i radhës

Dallimet në mes të atyre që kanë shumë dhe të atyre që nuk kanë fare në Kosovë janë katastrofale

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish