Ligjet më të çuditshme në Zvicër

Për ardhjet e reja nga shumica e vendeve, Zvicra mund të duket në mënyrë të dyshimtë e rregullt.

Si e bëjnë ata? Mjeshtëria e përpiktë dhe fiksimi i Zvicrës për rendin i takon kulturës, por kjo është vendosur në gur nga një kornizë mbresëlënëse e ligjeve.

Në tërësi, ka rreth 4980 urdhëresa dhe ligje në fuqi në Zvicër federalisht, përveç më shumë se 17,000 në një nivel kantoni.

Ne kemi kaluar pjesën më të mirë të një jave duke lexuar rregulloret rajonale për t’ju sjellë disa nga ligjet më të çuditshme zvicerane

Ngrënia e mishit të qenve dhe maceve (për sa kohë që është kafsha juaj shtëpiake)

Ndoshta më befasuesja nga këto ligje është se miku dhe koteti më i mirë i njeriut është i mirëpritur në menunë në Zvicër – me kusht që në të vërtetë të jetë qeni ose macja juaj.

Ndërsa shitja e mishit nga një mace ose një qen – ose shitja e një pjate që përmban mish qen apo mace – është e paligjshme, ata që duan të rrisin dhe gatuajnë qen ose mace të tyre nuk do të gjejnë pengesa ligjore për ta bërë këtë.

Ju do të dilni në telashe me ligjin, megjithatë nëse ftoni dikë për një qen ose mace – ndërsa mund të hasni edhe disa pengesa sociale.

Zyra Federale e Veterinarisë ka thënë se nuk ka asnjë arsye për të ndaluar ngrënien private të mishit të qenit, duke thënë se kjo është thjesht një çështje e kulturës. Thjesht sigurohuni që kultura e shijshme, e shijshme të mos kalojë katër muret tuaja.

Emra të ndjeshëm

Këto ditë, nuk janë vetëm të famshmit që kanë prirjen për të shkatërruar jetën e fëmijës së tyre duke ia dhuruar atij ose asaj një emër të çuditshëm. Për fat të mirë, autoritetet zvicerane kanë të njëjtin qëndrim me ne të tjerët.

Ata në mënyrë specifike ndalojnë t’i japin fëmijës tuaj një emër që do të dëmtojë “mirëqenien” e tij ose të saj. Emrat nuk lejohen të jenë ofendues.

Nëse po kërkoni të imitoni Chris dhe Gwyneth ose Kim dhe Kanye – Apple Martin? Veri Perëndim? Seriozisht? Ju do të duhet të drejtoheni në LA tashmë. Le ta pranojmë, ju ndoshta do të përfundonit atje siç është.

Asnjë selfie peshku

Së bashku me keqtrajtimin e qenve dhe maceve, kjo është një tjetër që mund të shqetësojë adhuruesit e kafshëve. Në Cyrih, nuk ju lejohet të bëni një fotografi me një peshk që keni kapur – ose ta lëshoni përsëri në ujë – nëse është mbi madhësinë minimale.

Në vend të kësaj, do të duhet ta merrni me vete në shtëpi (ndoshta për një tavë me qen / mace / peshk?)

Lani makinën tuaj

Larja e makinës nga shtëpia është e paligjshme në Zvicër nëse përdorni një çorape, gjë që e bën larjen e makinës tuaj të paligjshme në Zvicër.

Megjithatë, ekziston një metodë për çmendurinë, me autoritetet që shqetësohen se sapuni do të ndotë ujin e tokës.

Sidoqoftë nuk do të shihni kurrë një makinë të ndyrë në Zvicër – pra si e bëjnë këtë? Lavatrrat e paguara të makinave tregojnë peisazhin, kështu që nëse doni ta merrni makinën tuaj me shkëlqim dhe pastër – pa përfunduar në përplasje – ato janë bastja juaj më e mirë.

Urina në këmbë (pas 10 në mbrëmje)

Ndërsa një gjykatës në Gjermani vendosi kohët e fundit se burrat kishin të drejtë të ngriheshin për të urinuar në një vend të njohur për normat e uljes së tij për të shurruar, burrat nuk kanë të njëjtat leje në Zvicër – të paktën jo deri në mbrëmje.

Pas orës 10:00, urina në këmbë konsiderohet të jetë një bezdi e bazuar në zhurmë për banorët e tjerë të ndërtesave të apartamenteve – aq sa është nxjerrë jashtë ligjit.

Ne kemi dëgjuar gjithashtu që në blloqe të caktuara banesash ndalohet larja e tualetit pas 22:00 gjatë natës, megjithëse mos lejimi i skuqjes gjatë gjithë mbrëmjes nuk duket saktësisht në shesh me reputacionin e Zvicrës për pastërti – kështu që nëse nuk keni dëgjuar ndryshe, largohuni!

“Kjo është arsyeja pse jam tepër e vështirë, si e diela në mëngjes”

Të dielat e shenjta janë një ditë pushimi për zviceranët – edhe pse jo nëse jeni i ngarkuar me zbatimin e ligjit. Aq sa ne i kemi dhënë të dielës kategorinë e vet.

Këtu është lista e gjërave që nuk mund të bëni një të Dielë në Zvicër: Asnjë riciklim, asnjë prerje apo kositje e barit tuaj, pa varur lavanderi (me të vërtetë), pa shpime dhe pa çekiç.

Ne madje kemi hasur në një mori rregullash specifike që nuk zbatohen në të gjithë vendin, disa blloqe apartamentesh do të kufizojnë mbledhjet dhe madje edhe përdorimin e një vakumi të Dielën, gjë që ju kufizon shumë për të bërë asgjë dhe gjithçka.

Nëse dyshoni, nëse bën zhurmë, është ndoshta e paligjshme. Dhe pastaj ka një rast lavanderi – e cila është e ndaluar sepse nuk duket e rregullt.

Qëndrimi më i mirë në shtrat, pra.

Hiking i zhveshur

Edhe pse Zvicra ka një qëndrim më progresiv ndaj lakuriqësisë sesa disa pjesë të tjera të botës, diku duhet të vendoset një vijë – dhe se diku është shëtitje e zhveshur.

Kantoni malor i Appenzell kohët e fundit gjobiti një alpinist lakuriq, duke thënë se duke vepruar kështu shkelin ‘zakonet e mirësjelljes’. Pra, nëse jeni në rrugën tuaj për në Zvicër për të bërë një shëtitje të zhveshur, qëndroni më së miri në Gjermani (le ta pranojmë, kushdo që kërkon të rritet lakuriq është i detyruar të jetë gjerman).

Vallëzim, Vallëzim… Revolucion?

Jo vetëm në qytetin e Hollivudit, Bomont, Utah, po vallëzon ilegalisht – në fakt është e ndaluar në pjesë të caktuara të Zvicrës (në ditë të veçanta të vitit).

Në Aargau, Glarus, Uri, Obwalden, Solothurn, Thurgau dhe Appenzell Innerrhoden, vallëzimi është i ndaluar në disa festa të krishtera, një ligj i justifikuar për faktin se kënaqësia duhet të jetë dytësore kur festohet jeta e Krishtit.

Pra, nëse do të kërcesh, sigurohu që nuk do të argëtohesh.

Asnjë kafshë shtëpiake të vetmuar

Shumica e njerëzve marrin kafshë shtëpiake për t’iu kundërvënë vetmisë së tyre – por çfarë ndodh nëse vetë kafshët shtëpiake mbeten të vetmuar?

Ashtu si kllouni që argëtoi fshatin por kurrë nuk qeshi, kafsha e vetmuar është një përrallë e trishtueshme – por për fat të mirë në Zvicër, vetmia midis kafshëve shtëpiake është nxjerrë jashtë ligjit.

Kafshë të caktuara që konsiderohen të jenë ‘të shoqërueshme’ – d.m.th. derra, peshq të artë dhe zogj budgie – nuk mund të mbahen vetëm, as nuk mund të mbahen në kafaze ose rrethime të vogla.

Pra, nëse po merrni një nga këto kafshë, është e paligjshme të mos u jepni një mik – megjithëse shoku duhet të jetë i specieve të tyre, që sigurisht të mos njihni një palë peshq të artë dhe budgie të pandashëm.

Hyrja në një strehë bërthamore

Angazhimi i Zvicrës për neutralitet mund t’i ketë fituar pak armiq, por zviceranët kanë frikë nga lufta bërthamore. Aq sa është e paligjshme që një shtëpi të mos ketë – ose të mos ketë qasje në – një strehë bërthamore.

Ngjarja paraprake

Trimëreshat e Kosovës!

Ngjarja e ardhëshme

Genc Prelvukaj: Dikur festonim vitin e ri me 72 zëvendësministra

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian