Lideri francez i ekstremit të majtë, Mélenchon njofton për kandidimin presidencial për vitin 2022

Udhëheqësi i ekstremit të majtë francez Jean-Luc Melenchon tha të dielën se do të kandidonte për president në 2022 nëse do të merrte mbështetje të mjaftueshme publike për atë që do të ishte oferta e tij e tretë për Pallatin Elysee, raporton France24.

Melenchon, një kryetar i opozitës kundër politikave ekonomike të Presidentit Francez Emmanuel Macron dhe një mbështetës i protestave anti-qeveritare të “jelekëve të verdhë”, fitoi një 19.5% të paparë në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale 2017.

“Ne duhet të ndezim një dritë në fund të tunelit për njerëzit, ne mund t’i bëjmë gjërat ndryshe”, tha Melenchon në lajmet e mbrëmjes së kanalit televiziv TF1.

“Unë jam gati dhe ofroj kandidaturën time,” tha ai, duke shtuar se do ta bënte këtë vetëm nëse 150,000 njerëz të regjistroheshin në favor të një peticioni në internet.

Ngjarja paraprake

Kosova dhe fitorja e Joe Biden

Ngjarja e ardhëshme

Valentino Lazaro ka shënuar ndoshta golin e vitit – ‘perla’ e tij po i befason të gjithë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian