Liderët evropianë që pritet të vijnë në Tiranë për samitin BE-Ballkani Perëndimor

Të martën më datën 6 dhjetor pritet të zhvillohet samiti i Bashkimit Evropian me Ballkanin Perëndimor në Tiranë.

Përveç liderëve të vendeve të Ballkanit Perëndimor, liderët e BE-së që pritet të vijnë në samit janë Presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von Der Leyen, Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban, Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, Kancerlari i Austrisë, Karl Nehammer, Kryeministri i Belgjikës, Aleksandër De Croo.

Në samit pritet gjithashtu Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç, Presidenti i Qipros, Nicos Anastasiades, Kryeministri i Çekisë, Petr Fiala, Kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen, Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas, Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin, Kryeministri i Irlandës, Micheal Martin.

Lista e plotë e pjesëmarrësve ndodhet KËTU

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Raportime për bomba në gjykata në disa qytete dhe në Qeverinë e Republikës së Kroacisë

Story i radhës

Shoferët privatë ndjejnë keqardhje dhe kërkojnë falje për bllokadat por kërkojnë dhe mbështetje

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish