Letonia do të rikthejë shërbimin e detyrueshëm ushtarak

Letonia do të rikthejë shërbimin e detyrueshëm ushtarak mes tensioneve në rritje me Rusinë fqinje dhe luftës në Ukrainë.

Sipas mediave të huaja, vendi baltik ka aktualisht vetëm 7,500 ushtarë aktivë dhe roje kombëtare, të mbështetur nga 1,500 trupa të NATO-s.

Dhe siç thuhet më tej, mandati i ri do të zbatohet vetëm për burrat dhe do të rikthehet gradualisht nga viti 2023, kanë bërë të ditur zyrtarët.

“Sistemi aktual ushtarak në Letoni ka arritur kufijtë e tij”, u tha gazetarëve të martën ministri i Mbrojtjes, Artis Pabriks.

“Në të njëjtën kohë, ne nuk kemi asnjë arsye të besojmë se Rusia do të ndryshojë sjelljen e saj”, shtoi ai.

Letonia “braktisi” shërbimin e detyrueshëm ushtarak pasi u bashkua me aleancën ushtarake të NATO-s.

Që nga viti 2007, ushtria e anëtarit të BE-së është e përbërë nga ushtarë karriere dhe vullnetarë të gardës kombëtare që shërbejnë në këmbësorinë me kohë të pjesshme gjatë fundjavave.

Sipas modelit të ri të detyrueshëm, 500 të rinjve do t’u ofrohet – dy herë në vit – zgjedhja e 11 muajve të shërbimit ushtarak, regjistrimi në gardën kombëtare ose pozicione alternative me policinë dhe shërbimet e shpëtimit.

Plani për të forcuar forcat e armatosura të Letonisë në rreth 50,000 ushtarë aktivë duhet ende të miratohet nga qeveria dhe parlamenti letonez.

Gatis Priede, një anëtar i gardës kombëtare, e përshëndeti vendimin si “lajmin më të mirë” që duhej të ishte rifutur pasi Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2014.

“Kjo është gjëja e duhur për të bërë: të trajnohen më shumë rezervistë për ushtrinë tonë dhe për forcën e përgjithshme të NATO-s, e cila ende mungon shumë në Evropën Veriore dhe rajonin e Baltikut”, i tha ai AFP.

Pabriks njoftoi gjithashtu planet për të ndërtuar një bazë ushtarake pranë qytetit juglindor të Jēkabpils, i cili do të ishte më afër kufirit rus sesa baza aktuale në Ādaži. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Mësoni se pse nuk duhet të flini në të njëjtin këllëf jastëku për dy ditë radhazi

Story i radhës

Zelensky: Artileria perëndimore po kryen punë ashtu siç duhet

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish